legowisko dla psa

Yorkshire Terrier

Wzorzec rasy wg. FCI

Według regulaminu FCI, kraje członkowskie ustalają wzorzec dla tych ras, które występują w ich kraju. I tak właśnie psyy rasy Yorkshire Terrier jako terriery zostały zaszeregowane do trzeciej grupy FCI. Oczywiście poszczególne związki kynologiczne mogą dla niektórych ras, pochodzących z innych krajów, ustanowić pewne ograniczenia, np. górną lub dolną granicę wzrostu psa rasy yorkshire terrier oraz umaszczenie, ale musimy pamiętać że tych ograniczeń nie stosuje się na wystawach międzynarodowych, gdyż tam obowiązuje wzorzec wydany przez FCI.

Poniżej omówimy wzorzec rasy Yorkshire Terrier oraz przedstawimy krótką charakterystykę  tych psów, aby zainteresowani zapoznali się nie tylko z domniemanym pochodzeniem rasy, lecz równieżjej przydatnością.

Dla hodowcy pochodzenie rasy jest bardzo ważne, powinien on posiadać dokładne wiadomości na ten temat. Niestety nie znajdują one na ogół wyrazu we wzorcu, zajmuje się on bowiem opisem eksterieru, a tylko w znikomym stopniu charakterem psa. Opis charakteru psa ogranicza się do wzmianki o spokojnym lub też żywym temperamencie yorka, co można stosunkowo łatwo ocenić na wystawie. W celu dokładniejszego oceniania eksterieru pozostałych cech rasy Yorkshire Terrier klub tej rasywprowadził licencjonowanie i przez to przyczynił się do podniesienia poziomu hodowli tej rasy.

Należy pamiętać, że nie ma cech charakteru, które występują tylko u jednej rasy. Często cała grupa ras ma takie same lub podobne cechy, co także zależy od indywidualnych uzdolnień psa oraz wpływu środowiska. 

Yorkshire Terrier

Ta rasa zaliczana jest do najmniejszych terrierów. Hodowano go już pod koniec XIX wieku w hrabstwie Yorkshire, od którego też nadano im nazwę.O pochodzeniu tej rasy nić bliższego nie wiadomo. Przyjmuje się że powstała ze skrzyżowania kilku ras, między którymi najliczniej reprezentowany był skye terrier. Przypuszcza się, że domieszano w tej rasie również krew maltańczyka. Jest on mały i chętnie trzymany jako pies luksusowy.

Wzorzec rasy:

Wrażenie ogólne: Wygląda jak długowłosy terrier, po bokach włos opada swobodnie, przedziałek przebiega od czubka nosa do końca ogona. Pies powinien dobrze się prezentować. Trzyma się prosto co nadaje mu "ważności". Piesek ten powinien wywierać wrażenie zwierzęcia silnego o dobrych proporcjach.

Głowa: Dość mała i płaska, niezbyt okrągła pokrywa czaszki. Kufa niezbyt długa, nos całkiem czarny. Włosy na głowie długie, koloru ciemnozłotej podpalanej, ciemniejsze na bokach głowy, u nasady uszu i na pysku, gdzie włos jest długi. W żadnym wypadku brązowy włos na głowie nie może dochodzić do szyi. Wśród włosa brązowego nie mogą występować włosy czarne.

Oczy: Średniej wielkości, ciemne, lśniące, nie wyłupiaste o inteligentnym lecz chytrum spojrzeniu. Oczy powinny być osadzine, aby wzrok był skierowany na wprost. Obwódki powiek ciemne.

Uszy: Małe, w kształcie litery V, noszone prosto, ustawione blisko siebie, okryte krótkim gęstym włosem koloru brązowego.

Uzębienie: Pysk całkiem prosty, zęby zdrowe. Przypadkowy ubytek zęba nie jest uznawany za wadę, jeżeli szczęki są równe.


Galeria zdjęć