legowisko dla psa

Porady » Żywienie szczeniąt i psów młodych

Dokarmianie szczeniąt rozpoczynamy około 4-5 tygodnia. Przy bardzo nielicznych miotach i dostatecznej ilości pokarmu u matki, szczenięta mogą nieco dłużej pozostać na jej mleku. Brak pokarmu u matki i liczny miot może natomiast uzasadniać wcześniejsze podawanie pokarmu sztucznego. Dokarmianie zaczynamy zwykle od podawania mleka krowiego. Zawiera ono dużo mniej białka i tłuszczu niż mleko suki. Podając trzytygodniowym szczeniakom tylko posłodzone mleko krowie nie zaspokajamy ich potrzeb.

Mleko podawane szczeniakom uzupełniamy więc żółtkiem lub odrobiną masła. Niektórzy hodowcy stosują dwukrotnie stężone mleko w proszku dla niemowląt. Bezcelowe jest natomiast słodzenie, gdyż mleko suki zawiera mniej cukru niż mleko krowie. Natomiast nadmiar cukru może spowodować wzdęcie. Od 4 tygodnia życia można już podawać mięso, jąardzo pożyteczny jest dla szczeniąt i psów rosnącychi wywar z kości cielęcych, zwłaszcza "części"chrzestne, można dać maluchom do ogryzania dopiero po wyrżnięciu się zębów. Bezpieczniej jest jednak dawać im tylko duże kości, aby przy łapczywym jedzeniu nie zadławiły się małym kawałkiem.

Dokarmiamy szczeniaki kilka razy dziennie, w zależności od ich potrzeb, zwykle 4-5 razy. Po odsądzeniu od matki nie jest wskazane gwałtowne zmienianie rodzaju ani ilości pokarmu — zmiany wprowadzamy stopniowo.

Liczbę posiłków można zredukować do trzech dziennie, gdy pies kończy 3 miesiące życia; od piątego miesiąca karmimy już tylko 2 razy dziennie, w zasadzie roczny pies może przejść na 2 posiłki dziennie. Zarówno szczeniaki, jak i młode yorki karmimy intensywnie. W okresie wzrostu zapotrzebowania na składniki pokarmowe jest duże. Młody 4-5-miesięczny york je już tyle ile pies dorosły. Pokarm powinien zawirrać tyle kalorii, aby zapewnić odpowiednią ilość energii dla wykształcenia prawidłowej sylwetki.


Galeria zdjęć