legowisko dla psa

Porady » Żywienie psów dorosłych

W praktyce, aby podać psu pełnowartościową karmę należy tak ją przygotować, aby zawierała:
  1. Składniki dostarczające tłuszcz lub węglowodany, jako źródło energii: tłuste mięso, gotowana kasza, płatki owsiane, itp.
  2. Produkty białkowe: mięso, ryby, sery, jaja, mleko.
  3. Kości — są niezbędne zwłaszcza dla psów młodych. Najlepsze są kości cielęce z dużą ilością tkanki chrzestnej. Dobre też są kości wołowe i wieprzowe. Nie należy podawać kości drobiowych, piszczelowych i kości króliczych, gdyż pod wpływem kwasu solnego występującego w soku żołądkowym, rozpadają się na ostre drzazgi i mogą poranić jelita. Podawać je można w ilości takiej, aby stanowiły mniej więcej 1/10 dziennej ilości karmy; można też podawać większą ilość kości dwa razy w tygodniu, najlepiej surowe lub nieco przegotowane.
  4. Jarzyny i owoce — zawierają pewną ilość włókna, stanowiącego balast oraz uzupełnienie związków mineralnych i witamin. Strawność ich jest duża. Dobrze jest przyzwyczajać młode psy do jedzenia jarzyn, jak np. surowej marchwi, kiszonej kapusty lub ogórka, jabłka — nie należy jednak przesadzać. Niektóre psy nie jedzą wcale jarzyn ani owoców i nie należy ich do tego zmuszać.

Doświadczeni hodowcy zalecają podawanie jarzyn w różnych ilościach. Wydaje się jednak, że zdanie się na instynkt psa jest tu najlepszym rozwiązaniem. Niektórzy podają czosnek, który działa bakteriobójczo i przeciwko robaczycy. Inni zalecają dodawanie rzeżuchy, jednak psy tolerują ostry smak karmy. Do jedzenia czosnku psy można przyzwyczaić od 4 tygodnia życia. Będą wtedy tolerowały jego zapach do późnej starości.

Unikać należy dodawania do karmy ostrych przypraw, jak pieprzu, papryki, ziół smakowych i zapachowych, używanych w kuchni, choć psy wolą czasem przyprawioną karmę. Przyprawy podrażniają jednak przewód pokarmowy i dlatego nie są dla psów zalecane.

Karma dla psa powinna być tak przygotowana, aby miała konsystencję gęstej papki, była o temperaturze pokojowej lub lekko ciepła ale nigdy gorąca. Mięso stanowić może 1/3 do 1/2 ogólnej ilości karmy. Pozostała część, to kasza, płatki zbożowe i jarzyny. Można także podawać podroby — ich wartość odżywcza jest jednak mniejsza. Bardzo dobrą karmą jest wątroba, oczywiście nie zakażona motylicą. Natomiast śledziony nie należy podawać. Również niewskazane są te odpady z rzeźni, które zawierają dużą ilość narządów rozrodczych (jajniki, macica, jądra); w żadnym wypadku nie należy takiej karmy dawać sukom ciężarnym czy karmiącym, jak i szczeniakom — zawierają zbyt dużo hormonów.

Mleko nie jest pokarmem zastępującym mięso, choć może uzupełniać częściowo białko zwierzęce. Dla pokrycia zapotrzebowania bytowego na białko trzeba byłoby dać psu o masie 10 kg około 4,5 litra mleka dziennie i to pełnotłustego. Można je podawać słodkie lub zakwaszone. Jest to jednak ilość, której pies nie wypije.

Nie należy podawać psom grochu, fasoli, bobu, gdyż warzywa te są dla zwierząt mięsożernych ciężko strawne, wywołują fermentację w przewodzie pokarmowym i wzdęcia. Można_ natomiast podawać drożdże piwne (około 5 g na dobę), bogate w witaminę B, i zawierające lekko strawne białko roślinne.

Yorki dorosłe, w wieku powyżej 1,5 roku, powinny w zasadzie jadać dwa razy dziennie, zawsze o tej samej porze. Yorki żyjące w mieście, zwłaszcza jeśli domownicy opuszczają je na pół dnia mogą jeść dwa razy dziennie z tym, że posiłek ranny stanowić powinien najwyżej 1/3 dziennej porcji. Wielu hodowców zaleca taki sposób karmienia, gdyż pies najedzony jest po wyjściu właścicieli dużo spokojniejszy i jak każe mu natura — po prostu śpi.

Yorki bardzo dobrze znoszą głodówkę, nawet kilkudniową. Często pies sam odmawia zjedzenia postawionej mu porcji i nie należy go do jedzenia zmuszać, czy namawiać, o ile jego ogólne samopoczucie jest normalne i nie zdradza objawów choroby. Głodówka jest też najlepszą „dietą odchudzającą".

Yorki ze skłonnością do tycia powinny mieć jeden dzień w tygodniu bez posiłku, ale dostępną do picia czystą wodę w misce. Woda zawsze powinna być nalana do czystej miseczki. Podawanie wody przegotowanej można uznać za przesadę. Ilość wypijanej w ciągu dnia wody zależy od wielu czynników. Z pewnością yorki, którym podaje się solone i przyprawione jedzenie będą piły więcej. Dużo wody potrzebują yorki karmione suchą karmą przemysłową (granulowane mieszanki, suchary).


Galeria zdjęć