legowisko dla psa

Porady » Zęby u yorka

Pewnie zdarzyło się nieraz, że Twój Yorkshire terrier pędem przybiegł do Ciebie, radośnie chciał Cię liznąć w nos i... właśnie, ten straszliwy zapach! Aż się cofnąłeś. Ale nie wystarczy się cofnąć, nieprzyjemny zapach dochodzący z psiej mordy najprawdopodobniej ma przyczynę, którą trzeba usunąć.

Przede wszystkim podnieś psu wargę i przyjrzyj się rzędowi zębów. Prawie każdy pies, mający ponad trzy lata, ma kamień nazębny. Czasem zdarza się to nawet wcześniej. Gdy na zębach pojawiła się stwardniała powłoka, która pogrubia ich kontury, mamy do czynienia z kamieniem. Kamień nazębny nie jest niczym strasznym, ale musi zostać usunięty, gdyż po pierwsze, dostaje się pod dziąsła i obluzowuje zęby, po drugie, może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Kamień powinien zostać usunięty przez weterynarza, czy to specjalnym aparatem ultradźwiękowym, czy to zwykłym narzędziem ręcznym. Nie próbuj sam usuwać kamienia, to się wydaje łatwe, gdy przyglądasz się fachowcowi, ale mogłoby się zdarzyć, że pokaleczyłbyś psu dziąsła. W zasadzie dwa razy w roku powinieneś odwiedzić weterynarza w związku z kamieniem nazębnym. Ty sam możesz zapobiegać powstawaniu kamienia, czyszcząc psu regularnie zęby specjalną pastą, którą można dostać w sklepach zoologicznych. Nie używaj past ludzkich, ich zapach będzie dla psa nie do zniesienia!

Oglądając zęby, sprawdź palcem, czy niektóre z nich nie są obluzowane. Jeżeli tak, powodują nie tylko przykry zapach, ale są dla psa źródłem bólu. Niekiedy zdarza się, że któryś z zębów jest nadłamany. Może w wyniku aportowania kamieni? Pamiętaj, że do aportowania nadają się tylko przedmioty dość miękkie. Złamany ząb powoduje, że pies nie jest w stanie prawidłowo gryźć, gdyż odczuwa silny ból. Sam pewnie wiesz doskonale, co to znaczy ból zęba. Leczenie musi się odbywać u weterynarza i to takiego, który zna się na leczeniu zębów i plombowaniu. Zdarza się, że weterynarz prosi o pomoc zaprzyjaźnionego dentystę. Możesz sobie wyobrazić, jak szybko pracuje dentysta, gdy widzi, że leczony przez niego groźny pacjent powoli budzi się z narkozy...


Galeria zdjęć