legowisko dla psa

Porady » Wybór rasy

Wybierając rasę należy się zastanowić, jaki pies jest dla nas najodpowiedniejszy : duży, średni czy mały.

Dane dotyczące wzrostu charakterystycznego dla każdej rasy odnoszą się do psów dorosłych. Kupując szczeniaka należy poprosić hodowcę o dokładne podanie osiąganego wzrostu przez tę rasę. Wzrost psa odpowiada wysokości jego łopatki, którą mierzy się w kłębie, to jest od ziemi do wysokości górnego końca łopatki na grzbiecie.
Kto chce sprawić sobie psa bardzo rosłej rasy, musi się zastanowić nad dużymi  kosztami jego  wyżywienia.

Dorosły bernard zjada dziennie do 2 kg mięsa. Leonberger albo nowofundland zapewne  nie  mniej. Trzeba  przy  tym uwzględnić, że zaopatrzenie w tanie mięso końskie jest coraz trudniejsze. Codzienną porcję mięsa można uzupełniać następującymi paszami: płatkami owsianymi, ryżem, sucharami albo kośćmi, ale tylko w niewielkim procencie.

Długowłosy czy krótkowłosy? - o tym powinna decydować pani domu.
Psy długowłose zmieniają sierść na jesieni i na wiosnę i w małym stopniu gubią długie włosy przez cały rok. Poza tym osiada na nich łatwo kurz, a zimą przymarza śnieg, zwłaszcza między palcami . Często, nawet za pomocą odkurzacza, trudno usunąć włosy z dywanów, wykładzin i materiałów. Gdy jednak psa szczotkuje się regularnie, nie ma takich kłopotów z sierścią . Brud i śnieg usuwa się przeważnie szorstką ścierką .

Przy wyborze rasy trzeba, obok naszych osobistych upodobań, uwzględnić też modę. Zmienia się ona znacznie. Na przełomie wieku XIX i XX modne były jamniki, w 1930 r. foksteriery, w 1958 r. owczarki. Według liczby wpisów szczeniąt do ksiąg rodowodowych, można obecnie ustalić następującą kolejność popularności poszczególnych ras:

  • owczarek niemiecki,
  • yorki
  • jamnik,
  • pudel,
  • bokser,
  • spaniel,
  • foksterier,
  • brodacz (sznaucer) karłowaty (miniaturowy).

Na psy do stróżowania nadają się zwłaszcza: owczarki niemieckie, szpice, dogi, boksery, bernardy, rottweilery, leonbergery, brodacze (sznaucery) olbrzymy, brodacze (sznaucery) średnie i hovawarty. Pies do stróżowania powinien być nieufny i ostry. Dlatego  wybiera  się  psy  mało pewne siebie i wyróżniające się czujnością, które obserwując uważnie otoczenie, szybko i wrogo reagują na podniety (bodźce) z zewnątrz i alarmują swego pana niemilknącym szczekaniem.

Mały piesek może również dobrze służyć jako pies do stróżowania.
Często wystarczy jego zażarte szczekanie, aby zatrzymać jakiegoś osobnika, gdy zbliża się z nieczystymi zamiarami. Najczęściej głos ten nie zdradza, jak „agresywny i niebezpieczny jest pies". Zwłaszcza do tego nadają się: pekińczyki, pinczery miniaturowe, pudle karłowate (miniaturowe), brodacze (sznaucery) karłowate (miniaturowe).

Kto dodatkowo chce mieć w psie szczuro lub myszołapa, ten powinien się zaopatrzyć w pinczera, brodacza, bądź foksteriera. Zwłaszcza karłowate rasy pinczerów i brodaczy są słynnymi tępicielami szkodliwych gryzoni. Nie potrzebna jest tu specjalna tresura. Takie psy są niezawodne w spichrzach lub dużych składach środków spożywczych, jako łapacze szczurów.


Galeria zdjęć