legowisko dla psa

Porady » Nauka czystości psa

Przyzwyczajanie do czystości w mieszkaniu zaczyna się w dniu, kiedy szczeniak  został wzięty do domu.

Po każdym posiłku wyprowadza się yorka na dwór, również wtedy, gdy niespokojnie węszy po kątach lub pod drzwiami. Mówimy przy tym „na spacer" i wynosimy go stale na to samo miejsce, głównie na trawnik lub na ziemię, gdyż yorkshire terrier załatwiając swe potrzeby, unika kamieni i betonu. Miejsce to na razie pozostawia się nie oczyszczone i nie zagrabione, gdyż zapach jego wydalin oznacza, że to miejsce należy do niego. Gdy załatwia tam swe potrzeby, chwalimy go.

Za zanieczyszczenia mieszkania gani się lub karze szczeniaka tylko wtedy, gdy rozumie on związek między swoim postępkiem i karą. Musimy go przychwycić na gorącym uczynku. Gdy się coś takiego zdarzy, prowadzimy szczenię do tego miejsca, pokazujemy je palcem, mówiąc głośno „fuj", i odnosimy do jego „toalety". Nurzanie nosa pieska w kale lub moczu nie wzmacnia wcale nagany, a jest przy tym bardzo nieestetyczne.

Gdy psiak załatwi się w mieszkaniu na podłodze lub dywanie, trzeba to miejsce nasycić innym, przykrym zapachem. To znaczy nakryć ślady woni pobudzającej do ponownego załatwienia się, przez inny, wypierający zapach. Do tego celu używa się środków czyszczących albo dezynfekcyjnych, a także benzyny. Czyni się to gruntownie, żeby obcy zapach był dla yorka odrażający.


Galeria zdjęć