legowisko dla psa

Porady » Łzawienie u psa

Dlaczego york płacze?

Chociaż pies jest stworzeniem posługującym się głównie węchem, oczy także są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, dlatego musisz zwracać baczną uwagę na ich stan. Pies jest stworzeniem dalekowzrocznym, najlepiej widzi obiekty ruchome.

Właściciela, jeżeli ten zbliża się pod wiatr, jest w stanie rozpoznać dopiero z odległości 10 metrów. Pole widzenia psa, ze względu na umieszczenie oczu, jest większe niż u człowieka. Psy o wąskich głowach, jak na przykład charty, nie odwracając głowy widzą, co dzieje się za ich plecami. W nocy — inaczej niż w dzień — pies widzi lepiej niż człowiek, a to ze względu na odbijającą refleksy warstwę na dnie oka.

Pies nie lubi, gdy ktoś spogląda mu nieruchomo w oczy. W języku tych zwierząt oznacza to wyzwanie do walki. Lepiej więc uprzedź o tym młodsze rodzeństwo i kolegów. Oczy u psa są zwierciadłem i duszy, i stanu zdrowia, dlatego jakiekolwiek odejście od normy w ich wyglądzie czy funkcjonowaniu powinno zwrócić Twoją uwagę.

Gdy po nocy oczy psa robią się czerwone, łzawią i najczęściej są zaciśnięte, przyczyną jest najprawdopodobniej zapalenie spojówek. Jeżeli przy tym yorkshire terrier nie ma podwyższonej temperatury, zachowuje się normalnie i ma apetyt, schorzenie nie jest groźne (co nie znaczy, że nie powinieneś odwiedzić weterynarza), a jego przyczyną może być chociażby fakt, że poprzedniego dnia pies jechał samochodem, w którym było otwarte okno.

Możliwe także, że gdzieś w domu kładł się w przeciągu lub do jego oczu dostał się kurz. Jeżeli tylko w jednym oku pojawi się stan zapalny spojówki, może się zdarzyć, że przyczyną jest ciało obce. Najbardziej niebezpieczne są źdźbła traw, które mają haczyki utrudniające usunięcie. Obejrzyj oko dokładnie, najlepiej z pomocnikiem. Możesz to zrobić w przyciemnionym pokoju, podczas gdy pomocnik trzyma mocno świecącą latarkę. Kiedy zauważysz ciało obce, nie próbuj go usuwać, bo możesz spowodować zranienie gałki ocznej. Postaraj się szybko trafić z psem do weterynarza.

Jeżeli yorkshire terrier ma ropne zapalenie spojówek, co można rozpoznać po ropnej wydzielinie, weterynarz przepisze mu najprawdopodobniej maść lub krople zawierające antybiotyk. Twoim zadaniem będzie dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza. Jeżeli nie pomaga leczenie, jeżeli yorkshire terrier cały czas drapie się w oczy i pojawia się w nich wydzielina, istnieje podejrzenie o tak zwaną entropię. Entropia to wywinięcie dolnej powieki do wewnątrz w taki sposób, że rzęsy nieustannie trą o gałkę oczną. Możesz sobie wyobrazić, jakie to może przynieść cierpienie!

Są rasy, u których entropia występuje szczególnie często, na przykład chowchow. Jedyną metodą leczenia jest mały zabieg chirurgiczny, łatwy i bezpieczny, po którym, w kilka dni później, zapalenie spojówek znika jak ręką odjął. Bywa także, że zdarza się coś wręcz przeciwnego. Dolna powieka psa wywinięta jest na zewnątrz, co nadaje psu dość melancholijny wygląd i prowadzi do chronicznego zapalenia spojówek (do worka spojówkowego wciąż dostaje się kurz). Taka wada nazywa się ektropią. Również i tutaj niektóre rasy mają szczególną skłonność do tej przypadłości. Są to na przykład boksery, basety, setery, bernardyny. Operacja nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat, często lepiej jest leczyć zapalenie za pomocą kropli. Weterynarze radzą, by yorki z ektropią wyłączać z hodowli.

Kiedy oczy psa nagle przestają błyszczeć, spojówki są zaczerwienione, w kącikach oczu zbiera się śluzowa lub ropna wydzielina, ponadto yorkshire terrier nie chce jeść, nie ma ochoty się ruszać, a po zmierzeniu temperatury okazuje się, że ma ponad 39 °C (pies dorosły, szczeniak ma zawsze ponad 39 °C, niepokój powinna wywołać temperatura zbliżająca się do 40 °C), to możesz być pewien, że powodem nie jest bynajmniej zwykłe zapalenie spojówek. Objawy wskazują na infekcję ogólną, może to być nawet nosówka. Gdy Twój yorkshire terrier ma takie objawy, rada jest jedna — w ciągu 24 godzin trzeba się znaleźć u weterynarza. Nawet jeżeli yorkshire terrier nie ma nosówki, choroba z całą pewnością będzie wymagać leczenia.

Gdy Twój pies jest już dość stary, możesz zauważyć, przy odpowiednim oświetleniu, mleczne zmętnienia w jego dawniej całkowicie ciemnym oku. Przypadłość taką nazywamy kataraktą. Pies może jeszcze widzieć, a katarakta nie wydaje się dla niego zbytnim obciążeniem. Katarakta pojawia się u większości starych psów. Na szczęście york przede wszystkim posługuje się węchem. W orientacji pomagają mu także włosy czuciowe na pysku. Spotkałam się kiedyś z opinią jednego z weterynarzy, że całkowicie ociemniałego psa można porównać do człowieka, który stracił węch. Nie jest to z pewnością przyjemne, ale też nie jest uniemożliwiającą względnie prawidłowe funkcjonowanie ułomnością. Kataraktę można operować, ale w zasadzie warto przeprowadzać taką operację tylko u relatywnie młodych psów, u których zmętnienie soczewki jest już bardzo silne. Weterynarza możesz zawsze poprosić o wypisanie kropli opóźniających powiększanie się katarakty. Jeżeli oczy Twojego psa wciąż łzawią, przyczyn może być kilka. Może to być spowodowane chronicznym zapaleniem spojówek, zawinięciem powieki, brakiem punktowego zakończenia kanału łzowego czy zatkaniem kanału łzowego. Weterynarz musi ustalić przyczynę, by móc rozpocząć prawidłowe leczenie. W przypadku, gdy niedrożny jest kanał łzowy, lekarz wprowadzi sztuczny odpływ cieczy łzowej do nosa. Gdy york z trudem otwiera oczy, bez przerwy je trze, a na rogówce pojawia się zmętnienie, najprawdopodobniej coś jest nie w porządku ze łzami. Możesz być prawie pewien, że weterynarz przepisze zwierzęciu tak zwane sztuczne łzy, które będziesz musiał podawać co kilka godzin.

Gdy york, zwłaszcza po bójce, buszowaniu w krzakach lub spotkaniu z wojowniczym kotem, nie otwiera jednego oka, przyczyną jest jego zranienie. Jeżeli zranienie jest rozległe, konieczne będzie przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Na pewno zauważyłeś, że w kąciku psiego oka znajduje się częściowo przeźroczysty twór, który czasem przesuwa się po gałce ocznej. Jest to tak zwana trzecia powieka, która działa w oku psa jak wycieraczka samochodowa — usuwa brud, kurz i pomaga w równomiernym rozprowadzeniu cieczy łzowej. Podczas niektórych chorób, nie tylko oczu, trzecia powieka zaczyna być widoczna, powinno być to dla Ciebie sygnałem, że coś się dzieje nie tak. Zdarza się, że na trzeciej powiece pojawiają się podobne do malin obrzmienia, trące o rogówkę — na to może pomóc jedynie zabieg chirurgiczny. Istnieje sporo chorób oczu uwarunkowanych rasowo. Należą do nich wspomniane już entropia i ektropia, poza tym progresywny zanik siatkówki w tylnej części oka u pudli, collie i labradorów — sygnałem alarmowym jest stwierdzenie, że pies zaczął źle widzieć w nocy.


Galeria zdjęć