legowisko dla psa

Porady » Komu radzę mieć psa

 1. Kto bardzo lubi zwierzęta i pragnie ich wzajemności, niech się postara o psa. Żadne zwierzę nie potrafi odwza­jemnić się taką miłością jak pies. Odczuwa on dokładnie, jak jesteśmy mu życzliwi i odpłaca to wiernością, przywiązaniem, a nawet poświęceniem swego życia
 2. Kto chce ochronić rodzinę i mieszka­nie, dom i zagrodę, ten niech nabędzie psa. Dla psa jego pan i rodzina stanowią własne stado, a dom i ogród lub dziedzi­niec - własny obszar, coś na wzór su­werennego państwa. Wszystkiego tego pilnuje on i broni. Pies przyuczony do stróżowania, a nawet pies pokojowy, zatrzyma każdego intruza - co najmniej ostrzeże przed nim lub odstraszy go, zawzięcie szczekając.
 3. Komu lekarz zalecił ruch, świeże powietrze, krótsze lub dłuższe space­ry - niech kupi psa. Bywają różne porady życzliwego lekarza, których wy­łuchujemy, ale nie stosujemy się do nich. Należą do nich zwłaszcza zalecenia ruchu, zażywanego na świeżym powietrzu. I to czego nie uzyskuje lekarz, często osiąga pies. Z nim właśnie musimy spacerować, i tylko dla niego. Takie spacery nigdy nie będą nudne, gdyż nasz przyjaciel zmusi nas nie raz do przyspieszonego kroku i różnych dodatkowych zajęć.
 4. Kto w godzinach odpoczynku chce 4 mieć przy sobie istotę żywą — temu też potrzebny jest pies. Żadne inne zwierzę nie osiąga takiego stopnia związania się z człowiekiem jak pies. Gdy jesteśmy dla niego serdeczni odczuwa on to co przeżywamy i dzieli z nami radość i cierpienie.
 5. Ten kto się zwierzęciem brzydzi, nie umie się nim życzliwie zajmować i opiekować, kto w zwierzęciu widzi tylko stworzenie kierowane przez instynkty i popędy — ten niech nawet nie myśli o psie. Stosunek człowieka do psa polega na wzajemności i musi być kierowany rozsądkiem i uczuciem. Człowiek, który tych warunków nie spełni i nie potrafi odczuwać jego pragnień oraz stanów psychicznych, nie będzie mógł nigdy nawiązać z nim kontaktu, a współżycie nie będzie nawet znośne.
 6. Najprzód powinno się rozważyć sens i następstwa zakupu psa. Posiadanie yorka musi być zawsze dostosowane do istniejących okoliczności. Psy domowe i luksusowe — to najczęściej przyjacielskie stworzenia, od których nie wymaga się pracy. Psy obronne i służbowe muszą być surowo, ale sprawiedliwie prowadzone i ćwiczone. Psy myśliwskie, to dziedzina leśników i myśliwych. Na wybór rasy psa nie pozostaje bez wpływu miejsce zamieszkania przyszłych właścicieli (miasto, wieś),-a także rodzaj zajmowanego mieszkania czy domu.
 7. Kupno   psa   musi   być   uzgodnione   z rodziną i najbliższym otoczeniem.
  O sąsiadów nie potrzebuje się troszczyć ten, kto mieszka na wsi lub na przedmieściu z luźną zabudową. Odnosi się to także do tych, którzy mieszkają w domu jednorodzinnym, nawet w dużych miastach. Im gęstsza jednak jest zabudowa, tym więcej trzeba brać pod uwagę sąsiadów. Nie jest to jednak zagadnienie zasadnicze, a po prostu sprawa dobrego wychowania. Nawet w najmniejszym mieszkaniu można trzymać psa, jeśli się go należycie wychować. A utrzymywanie psa w mieszkaniu lokatorskim trzeba uzyskać w wielu krajach zgodę wynajmującego. Odpowiednią umowę zamieszcza się w kontrakcie najmu lub spisuje oddzielnie. Zawsze jednak umowa powinna być zawarta na piśmie. W wyjątkowych okolicznościach właściciel domu może wypowiedzieć tę umowę, ale powinno się to zdarzać bardzo rzadko.
 8. Szczekanie psów wiele osób denerwuje. Na dużej parceli, czy też na wsi, pies niewątpliwie może głośno witać listonosza albo też miłych gości. Anonsuje on zawsze przybyszów i potwierdza sygnał dzwonka. Inaczej jest w domu czynszowym. Niektórzy, bardziej nerwowi sąsiedzi nie znoszą głośnego szczekania psa. Przez cierpliwe wychowanie, można jednak hałaśliwego psa zmienić w przyjemnego towarzysza we wspólnym pomieszczeniu. Są też rasy, które kwitują pojawienie się obcych, dzwonki, stukanie czy telefon małym albo tak powściągliwym szczekaniem, że to nie przeszkadza współmieszkańcom
  Rozmiary mieszkania i wzrost psa winny być odpowiednio dostosowane.
 9. W małych pomieszczeniach, albo w ciasno zastawionych meblami pokojach, duży pies wszędzie i zawsze zawadza, czuje się udręczony i skrępowany, a to wywołuje mimowolnie niepożądany gniew. Dlatego lepszy jest trochę mniejszy pies niż za duży. Istnieją liczne rasy psów, których przedstawiciele mogą znaleźć „własne królestwo" w najmniejszych nawet mieszkaniach. Przy tym należy uwzględnić ich najprzeróżniejsze temperamenty.
 10. Każdemu psu trzeba codziennie zapewnie możliwość wybiegania się.
  Potrzeba ruchu zależy od wielkości i rasy. Jednak w dużych miastach z powodu natężenia ruchu i obowiązujących przepisów wymaga się prowadzenia psa na smyczy, nawet w parkach. W miastach często trudno jest więc zapewnić psu swobodne wybieganie się.
 11. Początkujący „psiarz" powinien kupować psa — a nie sukę. Suka dwa razy w roku ma cieczkę, brudzi wtedy często legowisko i przyciąga w tym czasie psy z bliska i z daleka, co powoduje różne komplikacje. Musi ona w okresie rui być stale i dobrze nadzorowana, aby nie dała niepożądanego potomstwa. A to łatwiej doradzać niż wykonać w praktyce. Jednym ze sposobów zapobiegania niepożądanej ciąży jest podawanie w tym okresie suce tabletek (preparaty hormonalne) — w Polsce osiągalne w Towarzystwie Opieki nad Zwierzętami. Inny sposób — obmywanie suce przed spacerem krocza wodą z octem (1:1), co likwiduje zapach rujowy przyciągający psy.

Galeria zdjęć