legowisko dla psa

Porady » Kąpiel yorka

Kąpać należy yorka dwa razy w tygodniu. Woda i mydło pozbawiają skórę i włosy naturalnej osłony tłuszczowej dlatego należy stosować odpowiednie kosmetyki. Przez stosowanie niewłaściwych kosmetyków włosy tracą swój naturalny wygląd. Woda do kąpieli powinna mieć temp. 1 około 35°G i może dochodzić psu tylko do poziomu brzucha. Głowę pozostawić trzeba suchą. Mimo to najprzód zatykamy uszy wacikiem i pilnujemy, żeby woda z mydłem nie dostała się do oczu. Tułów myjemy łagodnym mydłem albo specjalnym szamponem dla psów. Mydło musi być dokładnie spłukane. Całe ciało polewamy czystą wodą i jednocześnie nacieramy skórę ręką.

Po kąpieli i osuszeniu yorka pozostawia się co najmniej przez 2 godziny w pokoju  o umiarkowanej temperatperaturze i bez przeciągów. Przez ten czas sierść dostatecznie wyschnie. Przy złej pogodzie zaleca się yorka jak najpóźniej po kąpieli wypuszczać na dwór.
Po kąpieli sierść trzeba tak długo  wycierać, aż dobrze wyschnie. Równie dobrze,  a  może jeszcze  lepiej,  zastosować suszarkę, jeśli york wytrzymuje jej brzęczenie i nie boi się aparatu.

Gdy york „uperfumował się", trzeba go wykąpać. Wiele psów zwłaszcza jamniki, ma przykry zwyczaj tarzania się w ekskrementach zwierzęcych lub ludzkich, a także w cuchnącej padlinie, co prawdopodobnie dyktuje im odr wieczny instynkt, aby przy polowaniu na zwierzęta ukryć własny zapach. Gdy się coś podobnego zdarzy, można wziąć yorka do mieszkania dopiero po gruntownej kąpieli. Jeśli „uperfiimował" on sobie tylko głowę, należy ją; tak ostrożnie myć, aby do uszu i oczu nie dostała się woda z mydłem.

Do czyszczenia wnętrza uszu używa się cienkich, zaokrąglonych patyczków z watą, stosowanych przy pielęgnowaniu niemowląt. Czyszczenie powinno być ograniczone do zewnętrznych, widzialnych części ucha. Olej parafinowy albo 10% spirytus salicylowy na wacie ułatwia procedurę. Gdy się wytworzył w uchu czopek, można go zmiękczyć paroma kroplami olejku parafinowego i usunąć patyczkiem. Włosy z zewnątrz wrastające do ucha, ale tylko takie? wycinamy nożyczkami. Przez debrą pielęgnację uszu można często uniknąć chorób tego narządu.

Psu trzeba sprawdzić wygląd przewodów usznych. Mogą w nich zagnieździć się świerzbowce. Często zbiera Się woszczyna i na niej osadza pył. Nagromadzoną woszczynę zbiera się war cikiem nawiniętym na patyczek lub pincetę i zamoczonym w spirytusie albo w preparacie Novoscabin.

Występującą czasem w kącie powieki oka wydzielinę usuwa się za pomocą gazy lub gałganka umoczonego w letniej wodzie. Jeśli psie oczy łzawią, trzeba je pizemywać 2% letnim roztworem kwasu borowego. Jeśli to nie pomaga, trzeba zasięgnąć porady lekarza wet.


Galeria zdjęć