legowisko dla psa

Porady » Instynkt zachowania gatunku

Instynkt zachowania gatunku występuje u suk okresowo, u psów zaś jest ciągły. Cykl cieczki (rui, grzania się) występuje co sześć-dziewięć miesięcy i charakteryzuje się wzmożonym popędem płciowym. Cykl cieczki można sztucznie przesunąć o około sześć miesięcy poprzez zastrzyk odpowiedniego preparatu. Okres samej cieczki trwa około 20 dni. Między 7 a 16 dniem cieczki (w przybliżeniu) suka jest gotowa do kopulacji, dopuści partnera i może zostać zapłodniona. Cieczka rozpoczyna się kroplami krwawej wydzieliny z pochwy suki. 2 upływem dni ilość wydzieliny najpierw wzrasta, a następnie maleje. Suka kropiąc wydzielinę zaznacza swoją obecność, dając tym znak, że poszukuje partnera. Intensywność zapachowa wydzieliny jest znaczna, co powoduje, że psy bezbłędnie wyszukują w okolicy grzejące się suki. Cieczka suki nie jest zależna od pory roku. Pierwsza cieczka występuje u suki około ósmego miesiąca życia i jest zależna od właściwości osobniczych: może wystąpić wcześniej lub później.

Popędpłciowy jest tak silny, że nawet wyszkolone suka i pies nie respektują żadnych rozkazów, uciekają poszukując partnerów. Pod wpływem popędu płciowego ulegają stłumieniu inne popędy. Następuje zakłócenie w pracy węchowej, rozluźnienie instynktu stadnego i podporządkowania się hierarchii stada. Psy są wtedy oszołomione, zanika instynkt samozachowawczy, narażają się na niebezpieczeństwa cywilizacyjne, wpadają pod samochody, gubią się w terenie itp. Instynkt zachowania gatunku wyraża się u suk również popędem macierzyńskim. Podpowiada on suce, jak ma się zachować w czasie porodu i po nim.

Po urodzeniu szczeniaka suka zrywa z niego błonę z łożyskiem zżerając ją, następnie odgryza pępowinę łączącą ją ze szcze- niakiem i na koniec intensywnie wylizuje szczeniaka, pobudzając w ten sposób jego aparat oddychania. Małe, ślepe szczenięta nie potrafią same załatwić swoich potrzeb fizjologicznych, dopiero masowanie brzuszków przez intensywne lizanie przez matkę pobudza je do oddawania moczu i kału, które suka zjada, utrzymując w ten sposób gniazdo w czystości. Szczeniaki ślepe i głuche nie posługują się węchem, a jedynie czuciem i smakiem.

Z powyższych wiadomości o instynkcie zachowania gatunku hodowca powinien wysnuć następujące wnioski:

  • ustalić u suki początek i czas trwania cyklu cieczki i zanotować to w kalendarzu. Zbliżanie się okresu cieczki będzie charakteryzowało się obrzmieniem sromu. Należy wtedy sprawdzić ligniną istnienie krwawego śladu, będzie to początek cieczki,
  • należy pilnować suki w okresie cieczki, by nie popełniła mezaliansu, aszczególny czaspilnowaniato okres między 8 a 16 dniem cieczki. Charakterystycznym znakiem suki gotowej do przyjęcia partnera jest odstawienie w bok ogona, już na sam widok psa,
  • mając psa, należy ustawicznie zwracać uwagę, czy w okolicy nie pojawiła się grzejąca się suka,
  • organizm suki nie doznaje uszczerbku, jeżeli przez całe życie nie będzie miała szczeniąt. Jednakże zaleca się, jeżeli decydujemy się na szczeniaki, pokrycie suki w pierwszych trzech latach jej życia.

Galeria zdjęć