legowisko dla psa

Informacje » Żywienie suki szczennej i karmiącej

Karmienie suki szczennej ma olbrzymi wpływ na rozwijające się w jej organizmie płody oraz późniejszą dorodność i żywotność małych yorków. W pierwszym okresie ciąży sukę karmi się jak przed kryciem, pilnie jednak uważając, aby pokarm był możliwie pozbawiony ostrych przypraw. Suka powinna być w normalnej formie, nie obrastać w tłuszcz.

Od początku czwartego tygodnia ciąży postępujący rozwój płodów wymaga bardziej intensywnego żywienia, a głównie wzrostu ilości białka, wapnia i witamin. Niedostarczenie większej ilości tych składników powoduje ubytek ich w organizmie matki, z wielką szkodą dla jej zdrowia. Zwiększamy zatem ilość mięsa i jarzyn w pokarmie, dodając również mleko i biały ser, a ograniczając kości i węglowodany. Aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na wapń, podajemy fosforan wapnia (około jednej łyżeczki dziennie), witaminę A+D3 (3 razy dziennie po 1 kapsułce), 1 drażetkę witaminy B compositum dziennie oraz 3 pastylki Polfamixu M. W okresie ciąży wzrasta też stopniowo zapotrzebowanie suki na wodę.

Objętość macicy z płodami nie pozwala na przeładowywanie żołądka, toteż od 4. tygodnia ciąży karmimy sukę dwukrotnie w ciągu dnia, od 5. tygodnia trzykrotnie, a w ostatnich 10 dniach ciąży  pięciokrotnie, zupełnie wyłączając z jadłospisu kości (aby nie dopuścić do zatwardzenia). Na dzień lub dwa przed porodem suka unika już jedzenia i nie należy jej do niczego zmuszać ani kusić smakołykami.

Po porodzie suka przez 2-3 dni nie trawi normalnego pokarmu, wskutek czego ma skłonność do zaparcia. Należy zatem przez ten czas dawać jej jako pokarm podstawowy zupy mleczne lub kleik owsiany na wywarze z mięsa. Po trzech dniach wracamy do normalnego żywienia, jak przed porodem, ze zwiększoną ilością białka, jarzyn, wapnia i witamin. Przez pierwsze trzy tygodnie należy ją karmić 4 razy dziennie, aby nie obciążać rozluźnionych i osłabionych mięśni brzucha. Po 4-5 tygodniach powracamy do dwukrotnego karmienia w ciągu dnia.

Suka powinna otrzymywać tyle wysokobiałkowego i witaminowego pokarmu, aby w czasie karmienia małych yorków nie schudła. Jeżeli chudnie, jest to nie tylko znak, że czerpie substancje odżywcze mleka z tkanek własnego organizmu, ale także, że jej mleko nie jest w pełni wartościowe, i szczenięta będą miały słaby kościec i ścięgna. Utrzymanie wysokiej mleczności suki wymaga podawania dużej ilości płynów: zawsze powinna mieć do dyspozycji świeżą, czystą wodę, a po jedzeniu należy jej dawać mleko. Nie powinna pić go przed jedzeniem, gdyż wypełniając żołądek gasi ono apetyt i ogranicza ilość zjadanej podstawowej karmy gęstej, która pozostaje głównym źródłem białka.

Suka produkuje w ciągu całego okresu karmienia około dwu razy więcej mleka niż sama waży, widzimy więc, że intensywne karmienie jest niezbędnym warunkiem utrzymania jej w dobrej kondycji.


Galeria zdjęć