legowisko dla psa

Informacje » Złe nawyki u yorków

Ważne jest, aby nasz piesek nie nabrał w pierwszym okresie życia złych nawyków, utrudniających wspólne z nim życie. W powstawaniu złych nawyków odgrywamy bardzo ważną rolę, dlatego też od początku należy postępować konsekwentnie.

Jednym z takich nawyków jest niszczenie rzeczy w domu. Jeśli Yorkshire Terrier będzie miał własne zabawki, a innych rzeczy nie będzie mu wolno ruszać, nie zdemoluje nam domu. Mój pies miał sporo zabawek, a nawet własny mały dywanik i niczego więcej nie wolno mu było ruszać. Do dnia dzisiejszego nic mi w domu nie zniszczył, nie obgryzł żadnego mebla. Jego szczenięcy okres wspominamy z rozrzewnieniem.

Niesłychanie uciążliwe dla całego domu, a nieraz i całej ulicy, jest wycie psa w samotności. Szczeniak od pierwszego dnia pobytu w nowym domu musi być pozostawiony sam. Początkowo wychodząc musimy po pewnym czasie wrócić i sprawdzić, czy pies piszczy. Jeśli nie piszczy, otwieramy drzwi i nagradzamy pieska. Za piski karcimy. Ponownie wychodzimy na dłużej i znowu sprawdzamy. Jeśli jest spokój, odchodzimy. Wszystkie moje pieski, nawet mając niespełna dwa miesiące, pozostawały w domu same nieraz po 8 godzin i nigdy nie niepokoiły całego domu piskiem czy wyciem. W przypadku psa o trudniejszym charakterze możemy ułatwić samotne pozostanie w domu przez zostawienie przy legowisku przedmiotu, przesiąkniętego zapachem pana. Poczuje się bezpieczny.

Bardzo niebezpiecznym nawykiem jest otwieranie drzwi, poprzez naciskanie na klamkę. Możemy psa stracić, jeśli wydostanie się na ulicę, może też zdemolować całe mieszkanie. Jedynie, co naprawdę skutkuje, to umieszczenie na drzwiach przedmiotów blaszanych i lekkich, które przy próbie  otworzenia drzwi spadną na yorka. Przestraszony tak, nie będzie już próbował otwierania drzwi.

Najgorsze, co nas może spotkać, to pies ujawniający agresję przez gryzienie. Yorka od gryzienia trudno jest odzwyczaić.  Nie jest to jednak zjawisko normalne, takie yorki zdarzają się rzadko. Agresywność możemy u szczeniaka wyrobić albo możemy nie pozwolić jej się rozwinąć. Agresja jest wywołana przeważnie przez otoczenie i niewłaściwe zabawy.

Jeśli chcemy mieć ostrego yorka, to tylko poprzez odpowiednie szkolenie, gdy będzie już dorosły. Agresja, którą nabędzie szczeniak jest w wieku dorosłym nie do opanowania.

Ze szczeniakiem nie należy się drażnić i cieszyć się, że on tak śmiesznie warczy. Celują w tym zwłaszcza dzieci. W każdym przypadku, gdy szczeniak zaczyna warczeć lub łapać za ubranie należy przywołać go do porządku komendą „nie", ,,nie rusz" i dać mu do pyska zabawkę, a nawet własną rękę. Nie dając mu powodów do agresji, łatwo pieska uspokoimy. Złość u szczeniaka nie jest cechą pozytywną.


Galeria zdjęć