legowisko dla psa

Informacje » Uczenie czystości yorka

Jeżeli pies ma przebywać w mieszkaniu musi być nauczony czystości. Szczeniak załatwia swoje potrzeby wszędzie, a więc i w mieszkaniu. Już w okresie przebywania u hodowcy york powinien być uczony podstaw czystości. Istotą nauki czystości naszego yorka jest wyprowadzanie go na spacer we właściwych   momentach.  

Niewybaczalnym jest bicie psa jeżeli zauważyliśmy że nasz pupil popełnił błąd i zrobił siku, a mu po pół godziny od tego zdarzenia zauważyliśmy to .  Pozostaje zatem jedno: wynosić psa na dwór po każdym posiłku i natychmiast wtedy, kiedy york zaczyna się niespokojnie kręcić i węszyć, szukając sobie odpowiedniego miejsca. Trzeba go więc wynosić np. po dłuższym śnie. Dobrze jest, jeśli zdążymy pieska podnieść właśnie w chwili, kiedy zamierzał „przykucnąć". Należy wtedy szybko wyjść z nim na dwór i postawić go w miejscu, do którego powinien się przyzwyczaić. Początkowo zdarza się, że york zapomina po drodze, czego właściwie chciał, i zainteresuje się nowym otoczeniem. Jedyną radą na to jest czekać i być cierpliwym. Ewentualny spacer czy zabawę można zacząć dopiero wtedy, gdy york już załatwił swoją potrzebę i został za to pochwalony. Po kilku dniach szczenię zaczyna się orientować, o co chodzi. Poznamy to po tym, że zaczyna się kręcić lub załatwiać w okolicy drzwi wyjściowych. Częstość wynoszenia ograniczamy powoli do kilku razy na dzień, zawsze jednak o stałych porach. Pomoże nam w tym też nabyta orientacja, w jakich godzinach york odczuwa potrzebę.  Próby szukania sobie „miejsca" karcimy teraz ostrym „fe!" i psa wynosimy.

Psy 5 miesięczne wyprowadzamy już tylko 3-4 razy dziennie.
Osobny problem to brudzenie w nocy. Nie można od 2 miesięcznego psa wymagać, aby wytrzymał całą noc (latem można zostawić uchylony balkon). Starszy york wytrzyma, jeśli zostanie wypuszczony późno wieczorem i wcześnie rano. Jeżeli legowisko jest ciepłe i wygodne, prześpi on spokojnie całą noc, o ile wieczorem zbyt dużo nie pił.

Najwcześniej wstająca osoba musi wtedy wyjść z psem na dwór, przy czym należy psa koniecznie znieść na rękach, aby nie zanieczyszczał schodów. Czasem może pomóc przywiązanie psa do legowiska. Piesek, nie chcąc go zabrudzić, będzie się kręcił i piszczał, a wtedy natychmiast trzeba go wyprowadzić.
Pamiętajmy: konsekwentne i spokojne postępowanie da na pewno najlepsze rezultaty.


Galeria zdjęć