legowisko dla psa

Informacje » Przyjęcie yorka w domu

Przybycie szczeniaka do domu i „zainstalowanie" go tam jest małą rewolucją nie tylko w życiu psa, ale i właściciela i wszystkich domowników. Kto dotychczas oglądał tylko miłe i dobrze wychowane psy na spacerze, jest zaskoczony mnóstwem kłopotów, które spadają na niego razem z nowym szczeniakiem. Okazuje się raptem, że yorkshire terrier jest absorbujący, że nie chce być sam, piszczy i skomle, kręci się pod nogami, nie chce chodzić na smyczy, gryzie różne przedmioty, a co najgorsze - załatwia się w mieszkaniu. Wszystkie te trudności dadzą się jednak w krótkim czasie przezwyciężyć dzięki odpowiedniemu postępowaniu, dużej cierpliwości i poświęceniu opiece nad yorkiem czasu w codziennym życiu.

Yorka odbieramy od hodowcy przed południem, aby nasz nowy „lokator" miał czas zapoznać się z otoczeniem już w ciągu dnia; wtedy noc bez mamy i rodzeństwa jest dla niego mniej przykra. Najlepiej przywieźć go do domu w dużej torbie lub budce transportowej. Grzecznie, lecz stanowczo nie pozwalamy przy tym głaskać i dotykać psa spotykanym na ulicy czy w tramwaju przygodnym miłośnikom zwierząt. Jeżeli york ma jechać pierwszy raz samochodem, lepiej, aby był na czczo, gdyż często psy źle znoszą pierwszą jazdę i wymiotują. Podczas transportu psa zawsze należy chronić przed przeciągiem.

Aby zrozumieć zachowanie się yorka i ustalić, jak mamy z nim postępować, należy wiedzieć, jakie zasadnicze motywy nim kierują. Pies odziedziczył po przodkach instynkt stadny. W stadzie przewodnictwo obejmuje zawsze osobnik najbardziej doświadczony i najsilniejszy - często zresztą po brutalnej walce. Pozostałe zwierzęta podporządkowują się do pozostałych członków stada. Pies żyjący w domu traktuje inne psy o jak stado, którego jest członkiem. Instynkt stadny działa bardzo silnie dlatego nasz york powinien wiedzieć kto w domu rządzi.

Następne zadania dla nowego właściciela to urządzenie legowiska, nauczenie psa czystości oraz chodzenia na spacery na smyczy i bez smyczy, a przede wszystkim nadanie psu imienia.

Galeria zdjęć