legowisko dla psa

Informacje » Pielęgnacja małych yorków

Szczenięta z liczniejszego miotu nie otrzymują pokarmu w dostatecznej ilości i głodują, a dokarmiane sztucznie nie otrzymują na pewno pokarmu o właściwym składzie. To prawda, że można wychować i 8 szczeniąt, ale to, że żyją - to jeszcze nie wszystko. Rosną wolniej, są drobniejsze i bardziej podatne na choroby, zwłaszcza krzywicę. Im szybciej więcuruchomimu dodatkowy sztuczny pokarm sla małych yorków, tym miot będzie silniejszy.

Kolejną czynnością hodowcy psów niektórych ras jest obcięcie pozostałym ogonków i piątego palca (tzw. ostrogi). Koniecznie trzeba to zrobić, kiedy szczenięta mają 2-3 dni; jest to wówczas mniej bolesne. Starszym szczeniętom można obciąć ogon tylko pod znieczuleniem lub narkozą. Ostrogi obcina się ostrymi, zdezynfekowanymi nożyczkami do manicure, a rankę jodynuje się.

Jeżeli chodzi o cięcie ogona, to informacji, którym psom należy go obciąć i na jakiej długości, udziela kierownik sekcji. Zabieg ten powinien wykonać doświadczony hodowca. Skórę na ogonie przesuwa się w kierunku tułowia, przewiązuje się ją na ostatnim pozostającym kręgu tasiemką, a resztę obcina się ostrymi nożyczkami. Następnie tasiemkę się zdejmuje, z powrotem zsuwa skórkę i jodynuje rankę. Zaznaczamy, że większość niedoświadczonych hodowców obcina ogonki za krótko.

Dalsze pielęgnowanie yorków polega na właściwym żywieniu, utrzymywaniu w czystości i odrobaczaniu, co zostało omówione już w poprzednich rozdziałach.
W siódmym tygodniu po porodzie suka unika już szczeniąt, gdyż ich ostre ząbki kaleczą jej sutki. Karmi je tylko od czasu do czasu, najczęściej nocą. Jeśli szczenięta nie są wystarczająco obficie i właściwie dokarmiane przez człowieka, skomlą i piszczą w nocy z głodu. Niektórzy hodowcy odłączają od suki najpierw szczenięta silniejsze, a słabszym pozwalają ssać kilka dni dłużej. W ósmym tygodniu w sutkach suki zanika reszta mleka, w zachowaniu macierzyńska czułość i szczenięta mogą przejść do nowych właścicieli.


Galeria zdjęć