legowisko dla psa

Informacje » Oznaki zbliżającego się oszczenienia

Zielona wydzielina
U niektórych suk występuje w czasie ciąży uporczywa jasnozielona wydzielina, produkowana w łożysku. Nie jest to żadna choroba i ilość wydzieliny często zmniejsza się w ostatnich tygodniach i znów zwiększa się w czasie porodu.
Ruch
Ciężarne suki potrzebują ruchu, ale niezbyt gwałtownego, szczególnie po czterech tygodniach od kojarzenia. Na późniejszym etapie kontynuujemy regularne spacery, ale pozwalamy, aby robiła wszystko w swoim własnym tempie, aby się nie przemęczyła.
Przygotowanie do porodu.
Nowo narodzonym szczeniakom łatwiej jest znaleźć drogę do sutka, jeśli wystrzyżemy włosy wokół gruczołów mlecznych u długowłosych suk. Podobnie, aby długowłose suki nie brudziły się w czasie porodu, obcinamy włosy wokół sromu. Gdy poród spóźnia się o dzień, należy skontaktować się z lekarzem.
Przewidując trudny poród
Koniecznie trzeba skontaktować się wcześniej z lekarzem, jeśli spodziewamy się trudnego porodu. Jeśli potrzebne jest cesarskie cięcie, lepiej dla suki, gdy przeprowadzi się je w dzień, a nie w nocy. Za dnia jest zazwyczaj dużo personelu weterynaryjnego, aby cucić szczeniaki. Niewiele gabinetów ma wystarczająco liczny personel, żeby prowadzić nocne dyżury. Lekarz, którego spotkamy w nocy będzie miał za sobą dzień pracy. Trudne porody są nagłym przypadkiem weterynaryjnym, wymagającym przynajmniej dwóch, a często kilku osób do pomocy. W lecznicy dyżur nocny będzie miał tylko jeden lekarz, niekoniecznie ten, którego wolimy. Jeśli jednak suka ma kłopoty, trzeba zadzwonić po lekarza niezależnie od pory.

Galeria zdjęć