legowisko dla psa

Informacje » Krzywica u małych yorków

Krzywica początkowo rozwija się niezauważalnie. Rozpoznaje się ją zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy wywołała już znaczne zmiany kośćca u yorka. Niemniej za jej pierwszy objaw można uważać skłonność młodych psów do lizania ściany i zjadania rzeczy niejadalnych, np. tynku, węgla, kamieni. Mimo że zwierzęta początkowo mają apetyt, stopniowo pojawiają się zaburzenia trawienia, zmniejsza się ich żywość i chęć do ruchu, chód staje się utrudniony, sztywny i występuje zgrubienie stawów i nasad kości długich, które wreszcie ulegają skrzywieniu. Charakterystycznym objawem krzywicy jest tzw. różaniec krzywiczy - łatwo wyczuwalne zgrubienia w miejscu połączenia części kostnych i chrzestnych żeber. Stosunkowo rzadko występują zmiany na zębach, tj. niedorozwój szkliwa, który pojawia się też zawsze wtedy, gdy w czasie tworzenia się szkliwa zwierzę miało gorączkę (tzw. uzębienie nosówkowe). Więzadła stawów tracą sprężystość i tak silnie rozciągają się, że pies może opierać się o ziemię śródręczem lub śródstopiem. W ostrym przebiegu choroby zmiany krzywicze sprawiające zwierzęta tracą zdolność poruszania się i apetyt, cierpią na napadowe skurcze mięśni i kończą swój żywot.

Z opisu objawów krzywicy wynika, że jest ona niezmiernie groźna, toteż hodowca nie może dopuścić do jej wystąpienia. Zapobieganie krzywicy polega na ograniczeniu częstości krycia suki oraz podawaniu jej i szczeniętom pokarmu bogatego w fosforan wapnia i witaminę D. Jak wiemy, fosforan wapnia w dużej ilości występuje w kościach. Prócz tego suce i szczeniętom daje się fosforan wapnia lub kwaśny fosforan wapnia w proszku (1 łyżeczkę dziennie) albo preparat Calmix.

Podawanie preparatów wapniowych (np. Calcium glu-conicum) lub skorupek jaj mija się z celem, gdyż nie zawierają one fosforu. Mogą być nawet szkodliwe, ponieważ zmniejszają zdolność trawienia kości wskutek tego, że neutralizują soki trawienne.
Witamina D w pokarmach występuje w zasadzie w niewielkiej ilości. Więcej jej wytwarza organizm yorka pod wpływem promieni słonecznych (ultrafioletowych). Młode yorki muszą więc dużo przebywać na słońcu i lepiej tak kryć sukę, aby rodziła szczenięta na wiosnę. Prócz tego witaminę D daje się w kroplach lub kapsułkach.
Należy zaznaczyć, że przedawkowanie witaminy D powoduje nieodwracalne, szkodliwe zmiany w organizmie, tj. zwapnienie niektórych tkanek. Jest to niezauważalne u młodych yorków, ale u dorosłych objawia się najczęściej zaburzeniami pracy serca i obiegu krwi.

Leczeniem krzywicy musi zająć się lekarz weterynarii.
Wychów miotu kończy się sprzedażą szczeniąt i przekazaniem ich w ręce nowego właściciela. Dla hodowcy jest to bardzo ważne, gdyż niedopatrzenie w tym momencie może zniweczyć cały wysiłek włożony w odchowanie szczeniąt oraz spowodować, że zostaną stracone dla hodowli. Szczenięta kupują przeważnie początkujący hodowcy, dla których sprzedający jest pierwszym instruktorem. Nie może on więc poprzestać na przekazaniu nabywcy szczenięcia i metryczki, ale powinien także zachęcić go do zapisania się do Związku, zarejestrowania szczenięcia, zgłoszenia się na wystawę i na przegląd hodowlany. Wzorowy hodowca stara się też pozostać w kontakcie z nowymi właścicielami i śledzić rozwój wszystkich szczeniąt, z czego sam czerpie cenne doświadczenia hodowlane. Trzeba poinformować nabywców o szczepieniach zapobiegawczych, karmieniu i wychowie, a prócz tego polecić im literaturę fachową lub nawet, jeżeli zajdzie potrzeba, pożyczyć własną.

Nagrodą za sumienne postępowanie będzie częste powtarzanie się nazwy kojca w katalogach wystawowych, satysfakcja z osiągnięć hodowlanych oraz łatwe pozyskiwanie nabywców szczeniąt.


Galeria zdjęć