legowisko dla psa

Informacje » Krycie

Męskie gruczoły płciowe  (jądra) wykształcają się u psów w okresie rozwoju embrionalnego w okolicy nerek i zstępują do  moszny często dopiero po urodzeniu,  toteż u małego yorka nie wyczuwa się ich w ogóle lub tylko jedno. Jeżeli po 2-3 miesiącach jądra nadal są niewyczuwalne, trzeba  liczyć  się  z jedno-  lub dwustronnym  wnętrostwem (kryptorchizmem), tj. zatrzymaniem ich w jamie brzusznej. Produkują one wówczas bezwartościowe nasienie. Samiec z widocznym jednym jądrem jest płodny, ale nie może być użyty do hodowli, gdyż wnętrostwo jest często dziedziczne. Krycie suki powinno odbyć się w spokojnym miejscu. Niektóre psy nie chcą w ogóle kryć w obecności obcych ludzi. Do kopulacji dochodzi szybko, jeżeli suka jest we właściwym okresie cieczki (starszy reproduktor poznaje to od razu). Czasem poprzedza ją zabawa, podczas której suka usiłuje szybkimi zwrotami unikać psa. Po wprowadzeniu prącia do pochwy na czas 10-20 minut następuje zwarcie spowodowane specyficzną budową organów płciowych psów.  Charakterystyczne „dreptanie" psa jest oznaką, że zwarcie nastąpiło, po czym odwraca się on w przeciwnym kierunku. Należy mu w tym dopomóc, aby się nie okaleczył, a jeżeli suka nie stoi spokojnie, trzeba ją trzymać.

Niektóre suki, nawet we właściwym dniu krycia, gryzą samca i mogą go skaleczyć. Do niektórych psów bowiem suki czują „antypatię od pierwszego wejrzenia", przeważnie wtedy, gdy samiec jest bardzo gwałtowny i duży. Innym powodem takiego zachowania bywa silne przywiązanie suki do właściciela, gaszące w niej naturalny instynkt. W obu wypadkach należy zachować cierpliwość - czasem pomaga wspólne wybieganie się zwierząt, czasem właściciel musi sukę uspokoić i przytrzymać.

Zamykanie psa i suki razem na dłuższy czas nie ma żadnego sensu, gdyż prowadzi do niepotrzebnego wyczerpania psa i nie daje pewności, czy doszło do kopulacji. Jedno krycie wystarcza do zapłodnienia, jeśli odbyło się we właściwym dniu. Przy dwukrotnym kryciu przerwa między kopulacjami nie powinna przekraczać 12 godzin. Pokrytej suki trzeba nadal pilnować, aby nie doszło do ponownej kopulacji z innym psem. Istnieje bowiem możliwość, że suka zostanie zapłodniona przez dwa różne psy, i da potomstwo po dwóch różnych ojcach. Pokrycie ojcem niepożądanym (np. mieszańcem) nie ma żadnego wpływu na jakość następnych miotów.


Galeria zdjęć