legowisko dla psa

Informacje » Cieczka u yorków

Dojrzały płciowo pies jest w każdej chwili zdolny do kopulacji. Suka natomiast pozwoli się pokryć tylko w okresie rui, zwanej też cieczką lub grzaniem się. Jej cykl płciowy powoduje, że dwa razy do roku, zwykle wiosną (luty, marzec) i jesienią (sierpień, wrzesień) jest ona gotowa do zapłodnienia.

U zdrowej suki cieczka objawia się początkowo zmianą zachowania: zwierzę robi się niespokojne, nieposłuszne, ma skłonności do ucieczki i zmienny apetyt, często oddaje mocz. Występuje także obrzęk sromu (suka często się liże) oraz lakowoczerwony wyciek z pochwy. W tym czasie suka wydziela specyficzny, lecz niewyczuwalny dla człowieka zapach, przywabiający samce. Trwa to przeciętnie 9 dni, podczas których suka nie pozwala się jeszcze pokryć.

Po tym czasie wyciek zmienia barwę na różową i jest mniej obfity, a suka przez następne 3-5 dni jest dojrzała do pokrycia i nie odpędza samca, czyli „stoi". Dalsze 6 dni to okres ustępowania objawów cieczki, w którym nadal istnieje możliwość pokrycia.
Ustalenie, kiedy sukę będzie można skutecznie pokryć, sprawia hodowcom trudności, co przysparza kłopotów zwłaszcza przy wyjazdach do reproduktorów w innych miejscowościach. Wiadomo, że najlepszy jest 11-13 dzień cieczki, lecz liczenie zawodzi, gdy nie dostrzeże się jej pierwszego dnia.

Doświadczony hodowca przewidujący rozpoczęcie się cieczki, bada sukę przecierając dwa razy dziennie wacikiem jej części płciowe. Początek krwawienia łatwo wtedy zauważyć, podobnie jak zmianę koloru wydzieliny. Przed dalekim wyjazdem dobrze jest zbadać reakcję suki na zaloty jakiegokolwiek innego psa, trzymając ją oczywiście na uwięzi. Dopilnowanie, aby nie pokrył jej niepożądany partner, jest bardzo ważne i wcale niełatwe. Nie wolno w tym okresie spuszczać jej ze smyczy, ani posyłać jej na spacer z dziećmi. Dla gromadzących się wokół domu zalotników nawet płot nie stanowi trudnej przeszkody. Potrafią podkopać się do kojca lub niepostrzeżenie wejść za kimś do mieszkania. W wielu krajach stosuje się tabletki usuwające zapach grzejącej się suki. Czasem można je dostać także u nas. Podawania ich należy zaprzestać na dwa dni przed kryciem.


Galeria zdjęć