legowisko dla psa

Informacje » Ciąża rzekoma u psów rasu yorkshire terrier

Scenariusz ciąży rzekomej najczęściej jest następujący. Suka miała cieczkę około 2 miesięcy temu, a obecnie zachowuje się, jakby była w ciąży. Jej sutki są powiększone i wydzielają żółtawy płyn lub mleko. Suka jest podekscytowana, znosi buty, zabawki lub inne przedmioty w jedno miejsce i otacza opieką jak szczeniaki. Tymczasem opiekun jest pewny, że nie miała kontaktu z samcami.
W czasie cieczki na jajniku formowane jest ciałko żółte i to niezależnie od tego, czy doszło, czy też nie doszło do zapłodnienia. W czasie ciąży ciałko żółte wydziela hormon, progesteron, aż do momentu porodu. Natomiast u suk nieciężarnych ciałko żółte zanika zwykle w okresie miesiąca. Nie do końca znane przyczyny powodują, że u niektórych suk proces zanikania jest znacznie wolniejszy, czemu towarzyszą objawy ciąży rzekomej (wydzielanie mleka rozpoczyna się w momencie spadku poziomu progesteronu i towarzyszącemu mu wzrostu stężenia prolaktyny).
Ciąża rzekoma może występować  u suk już od pierwszej cieczki. Może zdarzyć się tylko raz, choć  często ma tendencję do powtarzania się. Jest to niezwykle niebezpieczny problem u starszych suk. Dodatkowy stres może wywołać
 u nich wymioty, biegunkę, samossanie, stan zapalny lub zakażenie jednego bądź większej liczby sutków, utratę apetytu. U starszych suk, cierpiących na przewlekłe schorzenia nerek, ciąża rzekoma może się przyczynić do wystąpienia mocznicy i niewydolności nerek.
Łagodne i umiarkowane przypadki ciąży rzekomej kończą się w okresie od 3 do 8 tygodni, co jest uzależnione od szybkiego zanikania ciałka żółtego. W takich przypadkach stosowane jest łagodne postępowanie lecznicze polegające na zwiększeniu wysiłku fizycznego, zmniejszeniu ilości spożywanego pokarmu i wypijanych płynów, usunięciu zabawek i innych przedmiotów, nad którymi suka zaczęła roztaczać opiekę.
Ostrzejsze przypadki wymagają zastosowania gorących i zimnych okładów na obrzękłe sutki. Terapia estrogenowa, testosteronowa i paradoksalnie iniekcje progesteronu mogą przyśpieszyć  ustąpienie objawów ciąży rzekomej. Wprowadzono również środki doustne, głównie o działaniu antyprolaktynowym, np. preparat Pseudogravin zawierający bromokryptynę w postaci metanosulfonianu. Raz dziennie stosuje się jedną tabletkę na 5kg masy ciała (0,1 mg/5kg). Terapię kontynuuje się przez 4-5 dni.
W przypadku stwierdzenia gorączki i zakażenia sutków, należy zastosować również antybiotyk.
Uważa się, że nawrotowo występująca ciąża rzekoma predysponuje sukę do ropomacicza i zakażeń układu moczowego. W takiej sytuacji bardzo często zaleca się wykonanie owariohisterektomii (usunięcie jajników i macicy).

Galeria zdjęć