legowisko dla psa

Artykuły » Zakup Yorka

Kiedy już zapadła decyzja, że chcemy mieć yorka, należy rozważyć kilka bardzo ważnych problemów, aby nie popełnić błędu. Przyjmujemy nowego domownika na lat kilkanaście i chcemy by było nam ze sobą dobrze. Posiadanie yorka nakłada na nas określone obowiązki, których musimy być świadomi.

Yorkshire terrier to nie zabawka
Nabycie yorka to decyzja poważna. Nie sądźmy, że będzie zabawką dla nas i dla naszych dzieci. Przy nieumiejętnym obchodzeniu się sprawi nam więcej kłopotów niż radości. Nie wybierajmy yorka na zasadzie, że ,,mi się szczeniak spodobał, bo taki zabawny". Pamiętajmy, że ten śmieszny szczeniak stanie się dorosły i nie można go wtedy wypędzić za drzwi, bo przestał się podobać. yorka trzeba układać i to od szczeniaka; można go wtedy nauczyć szybko i na całe życie wielu pożytecznych dla nas i dla niego czynności.
Yorkshire terrier sprawia nam wiele radości, ale wymaga również sporo pracy i czasu; przy jego układaniu uczymy się cierpliwości i wyrozumiałości. Jeśli nie jesteśmy gotowi do poświęcenia mu swojego czasu, znajdziemy sobie szybko inne hobby. Nasz Yorkshire terrier nie jest martwym przedmiotem, ale żywą istotą, gotową do oddania nam całej psiej osofiowości i niezmiennej miłości na całe swoje psie życie. Yorkshire terrier wymaga odpowiedniej przestrzeni do życia. Jeśli decydujemy się na yorka, który będzie przebywał w domu, a mieszkanie jest nieduże i możliwości spacerowania z nim niewielkie, to należy wybrać Yorkshire terrierki małe, pokojowe, które są również mądre i serdeczne. Duże psy czują się w niewielkich, zatłoczonych pomieszczeniach bardzo źle, co odbija się niekorzystnie na ich charakterze. Niektórzy chowają duże psy oraz psy ras myśliwskich w niewielkich pomieszczeniach, ale wówczas rezerwują sobie kilka godzin w ciągu dnia na wielokilometrowe spacer.

Yorkshire terrier, którego chcemy chować musi być zdrowy. Konieczne jest dokładne zbadanie yorka przez lekarza weterynarii. Bywają choroby na pierwszy rzut oka niezauważalne, a możliwe do wyleczenia w początkowym stadium, bywają też wady wrodzone, nie do wyleczenia. Szczególnie jest to ważne w wypadku nabycia yorka z niepewnego źródła lub przygarnięcia yorka wałęsającego się bez opieki. Gdy z potrzeby serca pragniemy zaopiekować się psem bezpańskim, najlepiej jest złożyć wizytę w schronisku dla bezdomnych psów. Znajdziemy tam na pewno stworzenie, które ujmie nas swoim spojrzeniem. W początkowym okresie jego adaptacji do nowych warunków trzeba wykazać się dużą cierpliwością, w zamian Yorkshire terrier odwdzięczy się niezmierną wiernością. Inaczej wygląda sprawa gdy nabywamy yorka od hodowcy, który umie właściwie opiekować się szczeniakiem aż do chwili jego sprzedania. Hodowca będzie wówczas naszym partnerem w początkowej fazie hodowli.


Galeria zdjęć