legowisko dla psa

Artykuły » Zakup yorka - szczeniak, czy pies dorosły?

Obie ewentualności kryją w sobie niebezpieczeństwa, mają też swoje dobre strony.
Nabywając z niepewnego źródła szczenię, przeważnie w wieku 8-10 tygodni, nie wiemy, co z niego wyrośnie. Moja przyjaciółka nabyła kiedyś przed domem towarowym szczenię, z którego według zapewnień sprzedawcy miał wyrosnąć piękny Yorkshire Terrier, a wyrosła owczarek nizinny; nie przeszkodziło to oczywiście, że była bardzo przez właścicieli kochana. Szczenię po protoplastach jednej rasy powinno powtórzyć ich cechy.
Wychowując szczenię ma się najwięcej satysfakcji, ale wymaga to od nas dużo starań i czasu. Można kształtować jego charakter i wtedy najłatwiej zniwelować niepożądane instynkty. Yorkshire Terrier wychowywany od początku przez jedną i tę samą osobę zżywa się z nią bardzo, jest zrównoważony i radosny. Mój Yorkshire Terrier chowa się u mnie od 7 tygodnia życia. Zostawiony sam w obcym środowisku spokojnie czeka na mnie, nie ma złych doświadczeń i nie żywi obawy, że go zostawię. Suka przyszła do mnie, gdy miała 6 miesięcy. Znalazłszy się w takiej samej sytuacji co wcześniejszy pies, była bardzo zdenerwowana i czuła się zagrożona.

Młody Yorkshire Terrier narażony jest na wiele niebezpieczeństw, o których właściciel powinien wiedzieć. Jest bowiem wiele chorób, które spowodować mogą śmierć psa lub trwałe jego kalectwo. Rozwój psa następuje w ciągu 9-10 miesięcy i w tym okresie wymaga on szczególnej dbałości: właściwego żywienia, dużo ruchu i kontaktu z wychowawcą. Pamiętać też powinniśmy, że u psa w wieku 5-16 tygodni kształtuje się stosunek do człowieka i środowiska. Błędy wychowawcze popełnione w tym okresie będą miały wpływ na jego zachowanie przez całe życie.

Gdy wybraliśmy już szczeniaka należy dowiedzieć się od hodowcy o sposobie dotychczasowego żywienia, odrobaczeniach i szczepieniach ochronnych. Warto też zabrać wraz ze szczeniakiem kawałek szmatki z kojca, którą położy się w nowym legowisku - zapach kojca w nowym domu pozwoli szczeniakowi ukoić tęsknotę za mamą i rodzeństwem, i ułatwi aklimatyzację w nowym środowisku.

Jeśli chcemy mieć psa bez kłopotów wychowawczych, od razu użytecznego, możemy go nabyć w wieku najwyżej do 3 lat. Yorkshire Terrier w wieku 9 miesięcy (do roku) jest już ostatecznie ukształtowany i można określić jego szansę na wysoką ocenę hodowlaną. Kupienie psa starszego, ponad 1,5-rocz-nego czyni te szanse problematycznymi. Kupując psa dorosłego powinno się wziąć pod uwagę okres próby, w którym    przekonamy się, czy Yorkshire Terrier adaptuje się do nowych warunków i nowego właściciela. Dopiero po tym okresie nastąpić powinna decyzja zakupu. Wskazane jest, aby Yorkshire Terrier do swojego nowego domu został przyprowadzony przez dotychczasowego właściciela.

Kupując psa z niepewnego źródła należy mieć uzasadnione obawy, że nie będzie on długo żył lub na starość może nam sprawiać kłopoty wynikające z wielu dolegliwości. Stan zdrowia, jak i wiek psa określić może lekarz weterynarii po stanie zębów, oczach i nosie.


Galeria zdjęć