legowisko dla psa

Artykuły » York pies, czy suka?

Yorki obojga płci są jednakowo przydatne — mają swoje zalety i wady.
Pies nie narazi nas na niepożądany przychówek. Nie płacimy za   jego „działalność" alimentów, a nawet mając rasowego reproduktora, otrzymujemy za jego „usługi" wynagrodzenie. Wymaga on jednak starannego wychowania i musi mieć przez tresurę mocno wpojone nawyki, które zmniejszają niebezpieczeństwo utracenia ukochanego stworzenia, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, jakim jest wyprawa psa za suką w okresie rui. Wyprawy te są w 80% przyczyną zaginięcia psów.

Suki, poza okresem rui, nie mają tendencji do włóczęgostwa. Warto przy okazji wyjaśnić, że suka w okresie rui pragnie sama znaleźć sobie partnera i w tym celu potrafi odbyć nawet dalekie wyprawy. Z tych właśnie względów hodowcy psów rasowych prowadzą sukę do samca w najbardziej odpowiednim okresie, w którym będzie zaspokojony naturalny jej popęd płciowy. Również pies, przyzwyczajony do zaspokajania tego popędu na swoim terenie, wykazuje mniejszą tendencję do reagowania na zapach suki w okresie rui. Popęd płciowy u suki trwa około trzech tygodni i powtarza się co 6-8 miesięcy. W tym też okresie należy ją stale pilnować.
Najlepszym, ale nie dla wszystkich dogodnym (wypróbowanym przez autorkę) sposobem jest posiadanie pary psów. Miałam psa foksteriera, który był namiętnym „pożeraczem serc". Przez wiele lat drżałam o niego, bowiem miał liczne „wyprawy miłosne". Od momentu nabycia partnerki stał się „zasiedziałym żonkosiem". Dzięki temu prawdopodobnie dożył 17 lat. Wypada wyjaśnić, że suka niekoniecznie musi mieć potomstwo. Są takie, które nie mają rozwiniętego instynktu macierzyńskiego, nie cierpią na ciąże rzekome. Pokryte i obdarzone potomstwem starają się, aby macierzyństwo zbyt ich nie absorbowało. Nieraz część obowiązków przy maleństwach obciąża człowieka. Niektóre yorki suki obdarzone silnym instynktem macierzyńskim przeżywają po każdej cieczce ciąże rzekome. Tym powinno się pozwolić na posiadanie choć jeden raz potomstwa. Znam wiele suk, które nigdy nie były kryte i nie wywoływało to chorób czy złego samopoczucia i wypaczenia charakteru. Na tzw. ropomacicze chorują zarówno suki, które nigdy nie rodziły, jak i wieloródki.


Galeria zdjęć