legowisko dla psa

Artykuły » Pielęgnacja matki i szczeniąt po porodzie

Suka nie powinna załatwiać swoich potrzeb ani w kojcu, ani w jego pobliżu. Spokojnie i delikatnie wyprowadzamy ją z gniazda co najmniej 3 razy w ciągu dnia na krótki, trwający 10-15 minut spacer. Ułatwia to suce oddawanie kału, a także pobudza krążenie krwi i polepsza jakość mleka. W pierwszych dniach po porodzie suka nie powinna zbyt długo przebywać poza kojcem, a i sama będzie przeciwko temu protestowała. Po spacerze wycieramy łapy i podbrzusze, aby sutki były czyste. Do 12 dni po porodzie suki kąpać nie wolno.

Z pochwy suki wydobywa się ciecz koloru ciemnoczerwonego i może to trwać aż do zakończenia przez nią karmienia. Ilość wydzieliny powoli się zmniejsza, ale nie powinna przybierać koloru i konstystencji ropy, wskazuje to bowiem na stan zapalny macicy.

Po 2-3 dniach od porodu może pojawić się biegunka. Wywołana jest na skutek zjedzonego łożyska i traktować ją trzeba jako objaw naturalny. Można wtedy podać suce 3 razy dziennie po 1-2 tabletek węgla. Objawem niedobrym byłaby przedłużająca się biegunka i wtedy silniejsze środki zaleci lekarz weterynarii. Również 2 dni po porodzie temperatura ciała może dojść do 39-39,5°C. Większy wzrost temperatury nie jest normalny.

Szczególnej troski wymagają u karmiącej suki sutki. Muszą być czyste i bez ranek, czy zadrapań, które mogą spowodować zapalenie, uniemożliwiające karmienie. W takim wypadku najlepiej przemyć sutki wodą utlenioną. Najczęstszym powodem zadrapań są ostro zakończone pazurki  maluchów. Trzeba je sprawdzać i co jakiś czas delikatnie skracać zwykłymi cążkami. Warto też sukę wyczesywać i szczotkować dla pobudzenia krążenia krwi. Dopóki pokarm matki jest jedynym pożywieniem szczeniaków nie przerywamy podawania jej wapnia i witaminy A+D3.

Należy dbać o czystość legowiska. Począwszy od drugiego dnia życia szczeniaki codziennie delikatnie wyjmujemy z kojca i przekładamy do przygotowanego wcześniej pojemnika, wyłożonego kawałkiem miękkiej materii i przenosimy do innego pomieszczenia, a sukę na czas sprzątania kojca warto umieścić oddzielnie.


Yorki szczeniaki warto ważyć. Po sześciu dniach powinny podwoić masę ciała, po 20-30 dniach — potroić. Sprawdzanie masy ciała co kilka dni jest konieczne, zwłaszcza od 3 tygodnia po urodzeniu. Jeśli szczeniaki mają stałe przyrosty, można pozostawić je jeszcze na mleku matki — najlepszym życiodajnym pokarmie — aż do ukończenia 4 tygodnia życia. Dalsze intensywne karmienie wyczerpuje organizm matki. W następnych tygodniach suka tylko dokarmia szczeniaki i to coraz rzadziej. Jeśli szczeniaki umieją już same jeść, można suce uniemożliwić   dalsze   karmienie.   Brzuch suki dokładnie obwiązujemy uszytym przez siebie gorsetem albo bandażem elastycznym. Taki bandaż nie tylko chroni sukę przed okaleczeniem ząbkami szczeniąt, ale też korzystnie wpływa na przywrócenie im właściwych rozmiarów. Jeśli nie ma już pokarmu, można pędzlować sutki mieszanką gliceryny i jodyny.


Galeria zdjęć