legowisko dla psa

Artykuły » Nasza suczka w ciąży

Przez 4 tygodnie po kojarzeniu nie zauważymy dużych zmian u naszej yorczki. U niektórych nie ma żadnych oznak ciąży aż do narodzenia się małych!
Ciąża trwa przeciętnie 63 dni, ale szczenięta mogą się urodzić żywe 7 dni przed i po tym terminie (im większe odchylenia od terminu, tym mniejsza przeżywalność). Termin porodu możemy wyliczyć z daty kojarzenia.

Lekarz może stwierdzić ciążę 24-32-dniową. Rosnące, wypełnione płynem worki owodniowe, które otaczają szczenięta, mogą być wymacane jako małe, napięte kule na macicy. Szukanie ich jest stratą czasu w przypadku dużych, grubych lub nerwowych suk. Jeśli jest mało płodów, można tylko zgadywać, a po 49 dniach prześwietlić sukę, żeby zobaczyć, ile jest szczeniąt.

Opieka nad ciężarną suką

Jeśli jest to pierwszy miot dla suki i dla nas, skonsultujmy się z lekarzem 3-4 tygodnie po kojarzeniu. Na tym etapie może on zbadać sukę, potwierdzić ciążę i poradzić jak postępować.

Żywienie
Gdy suka jest w 5-6 tygodniu ciąży potrzebuje więcej jedzenia. Posiłki powinny być małe, ale częste, ponieważ rosnące płody zajmują znaczną część jamy brzusznej, a duże posiłki zapełniają ją zbyt szybko.

Teoria, że "mleko daje mleko" jest niesłuszna. Aby pobudzić laktację, suka potrzebuje białka dobrej jakości. Niewielka ilość mleka jest cenna, ale potrzeba jej też sera, jajek i mięsa oraz dodatków witaminowo-mineralnych przepisanych przez lekarza. Można też użyć innych naturalnych dodatków.


Galeria zdjęć