legowisko dla psa

Artykuły » Nadwaga u yorkshire terrierów

Jeżeli mający apetyt i ogólnie zdrowy yorkshire terrier, jest coraz grubszy oznacza to, że przydarzyło mu się więcej ruchu. Po prostu ma nadwagę. Otłuszczenie poznaje się po równomiernym zaokrągleniu całego ciała zwierzęcia. Wzięta w palce fałda wyraźnie zawiera tkankę tłuszczową. Głaszcząc płaską dłonią bok psa powinno się wyczuć żebra, w przeciwnym razie zwierzę jest za grube.

Głównym powodem takiego stanu jest dysproporcja pomiędzy ilością pożywienia a ilością ruchu. Kolejna przyczyna tkwi w psychice psa. Człowiek, gdy jest głodny, je szybko i przestaje jeść, gdy nasyci głód. Yorkshire terrier zachowuje się inaczej. Jako zwierzę stadne pies zawsze musi odstąpić swoje pożywienie osobnikowi wyższemu rangą. Można to zobaczyć, obserwując kilka psów żyjących w jednym stadzie. Zwierzę niższe rangą odejdzie od obgryzanej kości, gdy w pobliżu pojawi się wyższy o kilka stopni towarzysz ze stada. Nawiasem mówiąc, jeżeli Twój yorkshire terrier warczy na Ciebie spod stołu, zmagając się ze wspaniałym gnatem, oznacza to jedno: pies albo ma, albo próbuje wywalczyć wyższą pozycję społeczną. Brak reakcji z Twojej strony upewni go, że jest ważniejszy, i że kość słusznie mu się należy.
W domu Ty jesteś, a przynajmniej powinieneś być, wyższy rangą. Yorkshire terrier powinien być uplasowany najniżej. Co więc z tego wynika? Pies stara się jak najszybciej pochłonąć zawartość miski, zanim Ty podejdziesz blisko niego, by odebrać mu tak wspaniale smakującą kaszę z mięsem.

Gwałtowne pochłanianie pokarmu nie oznacza więc, że yorkshire terrier jest tak strasznie głodny. On po prostu ma taki sposób jedzenia. Nie czuj się zobowiązany do powtórnego napełnienia tak szybko opróżnionej miski. Ilość podawanego psu pokarmu powinna być stała i ściśle określona.

Nie podawaj psu także nic pomiędzy posiłkami i staraj się przestrzegać regularności karmienia. Pamiętaj, że otłuszczenie dramatycznie skraca życie psa. Leczenie otłuszczenia jest z pozoru bardzo łatwe — mniej jedzenia, więcej ruchu. W praktyce okazuje się czasem szalenie trudne do przeprowadzenia. Porozmawiaj z całą rodziną. Ustalcie, kto karmi psa. Niech to będzie tylko jedna osoba.

Wytłumacz babci, że nie wolno częstować psa herbatniczkiem, choć on ma taki smutny i błagalny wzrok, a ślina kapie aż na podłogę. Odchudzany yorkshire terrier powinien dostawać mniej więcej połowę normalnej racji żywieniowej. Jeżeli możesz, spróbuj psa ważyć co tydzień (weź go na ręce i razem z nim stań na wadze, potem odejmij swoją wagę). Początkowo nic się nie będzie zmieniać, gdyż tłuszcz będzie uzupełniany wodą, potem jednak yorkshire terrier powinien tracić mniej więcej kilogram na tydzień.
Ruch jest konieczny, ale w żadnym wypadku nie zastąpi diety. Po prostu ani Ty, ani yorkshire terrier nie będziecie w stanie tyle czasu poświęcić na marszobiegi!


Galeria zdjęć