legowisko dla psa

Artykuły » Krycie suki

Yorki kryje się, czyli dopuszcza do zapłodnienia przez samca po ukończeniu 1 roku i 8 miesięcy życia. Dopuszczanie do krycia yorki młodszej sprawia, że szczenięta przychodzą na świat mniej rozwinięte, ciąża zaś źle wpływa na rozwój suki. Samce, które nie kryły suk do 6-8 roku życia, są mniej wydolne seksualnie, co wpływa na jakość ich spermy. Również yorki, których pokrycie następuje dopiero w 5-6 roku życia, o wiele rzadziej niż yorki młode zachodzą w ciążę, a jeśli do niej dochodzi poród przebiega zdecydowanie ciężej.
 
Bardzo istotne znaczenie ma także sposób utrzymania i żywienia suk i samców przeznaczonych do rozpłodu. Przekarmianie i brak wysiłku fizycznego prowadzą do otłuszczenia, które źle wpływa tak na samo zapłodnienie, jak i na przebieg ciąży i porodu. Stanowienie samców i krycie suk wskazane jest maksymalnie do 8 roku życia.
Na 30 dni przed stanowieniem i kryciem zwierzęta należy odrobaczyć; w późniejszym okresie odrobaczanie jest szkodliwe dla organizmu psów. yorki kryje się raz w roku, gdyż dopuszczenie do zapłodnienia w okresie każdej cieczki źle wpływa na ich zdrowie, szczenięta zaś rodzą się słabe. Powtórne krycie w ciągu roku jest dopuszczalne jedynie wówczas, kiedy nie doszło do zapłodnienia.

Na ogół dopuszczać sukę do pokrycia należy w 11-12 dniu cieczki, gdyż najczęściej w tym właśnie okresie dokonuje się owulacja, czyli przedostawanie się dojrzałych komórek jajowych do jajowodu. Warto jednak pamiętać, że wskazany okres najwłaściwszy do pokrycia yorki jest terminem orientacyjnym, gdyż ów termin uzależniony jest od cech indywidualnych konkretnej yorki.
By mieć pewność co do przebiegu cieczki, najlepiej zanotować pierwszy dzień jej nastania. Nie jest to jednak takie proste, gdyż yorki wylizują swoje narządy płciowe. Najskuteczniejszym sposobem jest przykładanie raz dziennie do zewnętrznych narządów płciowych tamponu z waty lub ligniny. Jeśli spostrzeżemy na tamponie ślady krwi, oznaczać to będzie, że cieczka się rozpoczęła.

Do podanego wyżej orientacyjnego terminu najwłaściwszego do krycia (11-12 dzień cieczki) należy jednak wprowadzać poprawki w oparciu o obserwację zachowania się yorki. Starym sprawdzonym sposobem jest przykładanie dłoni do zadu zwierzęcia z jednoczesnym wywieraniem niezbyt mocnego nacisku. Zwykle suka, która jest gotowa do krycia, w momencie przyłożenia dłoni do zadu wygina grzbiet, napina kończyny tylne i odsuwa ogon na bok kierując go ku górze. Niektórzy praktycy zalecają delikatne dotknięcie palcami zewnętrznych narządów płciowychzwierzęcia. Jeśli po dotknięciu szpara sromowa otwiera się, oznacza to, że bez zwłoki suka powinna być pokryta.
Praktyka uczy, że krycie należy przeprowadzać rano przed karmieniem lub 3-4 godziny po karmieniu. Przed kryciem sukę i samca należy wyprowadzić na długi spacer, w trakcie którego zwierzęta się poznają i wzmocni się ich wzajemny pociąg płciowy. Jeżeli suka jest agresywna, lepiej będzie gdy założymy jej kaganiec.

Aby uniknąć nieprzewidzianych zachowań psów, wskazane jest przytrzymanie yorki za obrożę. Wówczas właściciel samca doprowadza go do suki. Najczęściej samiec wskakuje na sukę, wspierając się na tylnych kończynach, przednimi ją obejmuje i przytrzymuje w okolicy bioder. Po jednej-dwóch próbach samiec wprowadza członek do pochwy yorki i po kilku a czasami po kilkunastu ruchach wtryskuje nasienie. Jeśli samiec jest mało doświadczony, a suka niespokojna, należy przeprowadzić dwu-trzykrotne krycie. Jeśli po kilku próbach krycie się nie udało, należy zrobić 15-20--minutową przerwę przeznaczoną na spacer, a następnie krycie powtórzyć.
yorki młode, gdy czują na sobie samca, dość często przykucają i próbują uciec spod nieoczekiwanego ciężaru. W takim przypadku właściciel powinien przytrzymać sukę za obrożę, zaś właściciel samca powinien jedną ręką podtrzymywać sukę pod brzuchem; w ten sposób suka zostaje skutecznie unieruchomiona.

W większości przypadków po wytrysku z powodu nabrzmienia główki członka samca i raptownego skurczenia się ścianek pochwy yorki następuje zwarcie się zwierząt, które może trwać od 10 do 60 minut. Po takim zwarciu samcowi jest bardzo niewygodnie, zeskakuje więc z yorki przerzucając przez jej zad tylną nogę, co sprawia, że nadal złączone zwierzęta stoją tyłem do siebie. Aby zwierzęta nie próbowały uwolnić się siłą, właściciele muszą je przytrzymywać na smyczach lub za obroże. Bywa też tak, że samiec zeskakuje z yorki bez przekładania tylnej nogi przez jej zad i wtedy zwierzęta stoją obok siebie. Powinno się zezwolić samcowi przyjąć taką pozę, jaka jest dlań wygodniejsza.


Galeria zdjęć