legowisko dla psa

Artykuły » Karmienie szczeniąt

Dla szczeniąt i młodych psów ważniejszy jest skład pożywienia niż jego ilość. Im pokarm jest treściwszy i bardziej odpowiadający wymaganiom, tym bardziej przyczynia się do właściwej budowy kośćca i mięśni.

Pokarm dla szczeniaka lub młodego yorka powinien się składać z takich surowych składników jak: mięso, mleko, biały ser, płatki owsiane, mączka kostna i żółtka jaja kurzego. Gotowane powinny być ryż i kluski; surowe warzywa można dodawać tylko jako uzupełnienie dawki (ok. 20%). Zupy mleczne z kluskami i z ryżem, stosowane jako żywienie podstawowe, są niewłaściwe. Żywienie przez dłuższy czas pokarmem ubogim W niektóre składniki pokarmowe może powodować złe następstwa.

Do pokarmu powinno się dodawać w małych ilościach: sery, miód i surowe warzywa. Szczeniętom daje się mięso zmielone lub bardzo drobno posiekane, zaś dodatki trzeba cienko pokrajać. Młody pies, 6-miesięczny, otrzymywać już może mięso w małych kęskach. Mleko powinno się dawać w niedużych ilościach.

Konsekwentne wychowywanie szczeniąt yorków zaczyna się już podczas karmienia. Młody york chciałby jeść nieustannie. Jego powonienie zdradza mu co się znajduje w spiżarni, co się dzieje w kuchni i co jest podawane na stół. Jeśli choć raz ustąpimy na jego prośbę - przegraliśmy bezwarunkowo. York pies ustawicznie będzie prosił i wówczas, ulegając mu, stracimy kontrolę nad jego żywieniem. Jeśli będziemy konsekwentni w odmawianiu, co przychodzi niełatwo, gdy psiak prosi, a nawet „służy", wówczas szybko zrozumie, że znajdzie pożywienie tylko we własnej misce.

Czy pies jest żywiony prawidłowo, zorientować się można po odchodach. Przy prawidłowym żywieniu odchody są miękkie, kiełbaskowate, brunatne, albo jasnobrunatne. Twarde albo kruszące się, białe albo jasnożółte odchody oznaczają, że pies otrzymał nadmiar kości. Prawie czarne odchody - za dużo mięsa; papkowaty,  nieforemny: kał - za  wiele mało treściwych dodatków. Z tych,obserwacji wynika, jak trzeba zmienić żywienie psa.


Galeria zdjęć