legowisko dla psa

Artykuły » Jak odchować szczeniaka bez matki

Główną troską będzie wykonanie czynności naśladujących lizanie przez sukę podbrzusza, co pozwoli maleństwom na oddanie smółki i moczu. W tym celu należy przed każdym karmieniem od głowy w kierunku odbytnicy delikatnie masować brzuszek mokrą, ciepłą watką. Skład i ilość podawanego pokarmu oraz sposób prowadzenia szczeniąt trzeba skonsultować z lekarzem weterynarii.

Częstotliwość karmienia yorka musi odpowiadać naturalnym potrzebom. W pierwszych dniach szczenięta karmi się co 3 godziny, również w nocy. Szczenięta ras małych karmimy kroplomierzem, uważając, żeby nie zachłystywały się, co może spowodować zachłystowe zapalenie płuc, w tym wieku nie do wyleczenia. Początkowo podajemy pokarm kroplami, wielokrotnie przerywając karmienie do czasu, aż szczenięta przyzwyczają się do tego sposobu karmienia. Syte szczenięta yorki odmawiają dalszego jedzenia i zasypiają.

W wypadku biegunki podać można wywar z rumianku z dodatkiem węgla. Szczenięta chowane bez matki trzymamy w pudełku lub w koszyku, wyścielonym watą lub wełną. Ścianki takiego kojca należy szczelnie wyłożyć kocem. W ten sposób zabezpiecza się im ciepło, którego nie dostarczy matczyne ciało. Po 2 tygodniach, gdy szczenięta są zdrowe, dobrze rozwinięte i silne, możemy sądzić, że nasze zabiegi pielęgnacyjne nie poszły na marne.

Najlepszym sposobem odchowania szczeniąt jest znalezienie psiej mamki. Nie zawsze suka przyjmie obce dzieci. Nieraz trzeba użyć przemyślnych sposobów. Wypróbowanym sposobem jest nasycenie szczeniaków zapachem zastępczej matki.


Galeria zdjęć