legowiska dla psów

pielegnacja1

Papiloty dla Yorkshire

Po co zakładamy papiloty? Papier ma chronić sierść przed zniszczeniem - wycieraniem, brudem - dzięki temu włosy u yorka rosną dłuższe. Szczególnie ważne są papiloty na pyszczku psa, bo tutaj sierść najczęściej się wyciera i zachowanie ich długich to nie lada wyzwanie. Papiloty zakłada się na włosy, w które wtarta jest spora ilość oliwki - może to być np. odpowiedni preparat kupiony w sklepie dla zwierząt. Do "operacji" papilotowania yorkshire terriera potrzebujemy:
- specjalny olej
- gumki do papilotów
- specjalny papier do papilotów (gotowe papierki możemy kupić na wystawie)
Pośrodku papierka kładziemy naoliwione dobrze rozczesane pasmo włosów. Na położone włosy zaginamy do środka prawą stronę papierka, a potem lewą stronę, powstaje nam prostokąt. Ten prostokąt składamy na pół i jeszcze raz na pół, pośrodku zakładamy gumkę. Na tak zrobione papiloty zakładamy jedwabną koszulkę - ubranko z materiału - (na noc można ją zdjąć o ile piesek śpi spokojnie i się nie drapie). Tę czynność powtarzamy co drugi, trzeci dzień.
Uwaga 1: Papiloty składamy zawsze do góry
Uwaga 2: Włos nie może wystawać poza papier u dołu
Uwaga 3: Papiloty, które robimy nie mogą ciągnąć psu włosa

Pielęgnacja pazurków u Yorkshire

Systematycznie sprawdzamy stan pazurków. Jeśli są zbyt długie-przycinamy je. Musimy to robić ostrożnie, żeby nie skaleczyć rdzenia. Jeśli obawiamy się robić to samemu, możemy udać się do weterynarza lub psiego salonu. Szczególnie polecam to przy pierwszym skracaniu. Możemy wtedy przyjrzeć się, jak robi to fachowiec. Potem polecam kupienie specjalnych cążek. Przy skracaniu pazurków potrzebujemy kogoś do pomocy, kto przytrzyma pieska

Pielęgnacja zębów u Yorkshire

U Yorków występuje znaczna skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego. W celach zapobiegawczych, regularnie, raz lub dwa razy w tygodniu, karmimy psa suchym granulatem pokarmowym i podajemy mu kości do ogryzania. Oba te pokarmy czyszczą mechanicznie psie uzębienie. Gruntowne czyszczenie uzębienia psa powinno odbywać się co 2 tygodnie z użyciem szczoteczki do rzęs, specjalnej szczoteczki dla psów lub dziecięcej szczoteczki i dziecięcej pasty do zębów z dodatkiem sypkiej kredy.

Jak czyścić uszy Yorkshire Terriera

W razie potrzeby widoczną powierzchnię małżowiny usznej Yorkshire Terriera należy czyścić wacikiem zwilżonym oliwą. Wacikiem wykonuje się ruchy okrężne, wystrzegając się, aby przy tej czynności nie wcisnąć ciała obcego do przewodu słuchowego.

Oczy u Yorków

U yorków występuje skłonność do łzawienia oczu. Codziennie (najlepiej rano) należy przygotować roztwór soli z przegotowaną wodą i przemywać wacikiem załzawione miejsca. Po tej czynności należy wytrzeć przemyte miejsca do sucha.

Galeria zdjęć