legowiska dla psów

Informacje » Rozwój szczenięcia yorka

Po dokonaniu starannego wyboru hodowli oraz psa zwykle po kilku tygodniach oczekiwania, któregoś dnia nadchodzi chwila, gdy psie dziecko wprowadza się do swojego nowego domu. Ten dzień jest w jego krótkim życiu drastyczną cezurą - musi się przecież rozstać z matką, rodzeństwem i otoczeniem, do którego przywykł. Odpowiedzialny hodowca włożył wiele wysiłku w to, by zapewnić szczenięciu jak najlepszy start do życia wśród ludzi. Teraz od nowego właściciela zależy, czy podąży tą samą drogą. Kilka następnych tygodni zadecyduje o przyszłym życiu psa.

Fazy rozwoju
W naturze szczenię yorka krok po kroku zapoznaje się z otoczeniem. Rozwój fizyczny przebiega równolegle z rozwojem mózgu. Mały yorczek musi nauczyć się wielu rzeczy, by sprostać trudom życia. Podobnie rzecz ma się z naszym pupilem. Każdy szczeniak ma określone predyspozycje.  Dopiero jednak przez różne przeżycia i doświadczenia w kontakcie ze środowiskiem kształtuje się ostatecznie jego charakter. Najważniejszy okres szczenięcego rozwoju to pierwsze cztery, pięć miesięcy. Mamy wówczas szansę z rozmysłem przygotować je do późniejszego życia. Podczas tych decydujących miesięcy mózg yorka jest w pewnych okresach szczególnie wrażliwy na określony rodzaj doświadczeń. Wszystko to, co spotyka szczenię w tym czasie, zostaje w zbliżonych do kodowania procesach uczenia się zapisane na długo w jego umyśle. Procesy te są w ogromnej części nieodwracalne. Dlatego też zarówno dobre, jak i złe doświadczenia, a także ich brak, wywierają znaczący wpływ na zachowanie psa przez całe jego życie.

Pierwsze 20 dni (faza noworodka, faza przejściowa)
Kiedy szczenię yorka przychodzi na świat, jest bezradnym, małym stworzeniem, całkowicie zdanym na instynkt macierzyński swojej matki. To ona dostarcza mu pożywienia i ciepła, liże go i czyści. Dzięki jej troskliwości u szczenięcia wykształca się niezwykle ważne „pierwotne zaufanie".
Co prawda, zmysły szczenięcia pracują jeszcze „w trybie oszczędnościowym", niemniej jednak jest ono w stanie odczuwać różnice temperatur; w niewielkim stopniu działa także zmysł powonienia. Szczeniak nie potrafi jeszcze widzieć ani słyszeć i nie jest też zbyt ruchliwy. Jednak jego mózg już pracuje i zdobywa ono pierwsze, ważne doświadczenia. Zaradny  szczeniak york sam  odnajduje  sutki matki i zdobywa w ten sposób konieczne do życia mleko. Jeżeli zmarznie, bo odszedł kawałek w niewłaściwym kierunku, sam potrafi wrócić do przytulnego ciepła matki i rodzeństwa.
Już te wczesne przeżycia uczą go, że może osiągnąć sukces tylko dzięki własnemu wysiłkowi. Łagodny stres takiej sytuacji pomoże mu radzić sobie ze stresującymi sytuacjami w życiu przyszłym. Pomoc człowieka, jak dostawienie do sutka czy zapewnienie sztucznych źródeł ciepła, wynika co prawda z dobrych chęci, ale więcej z nich szkody niż pożytku.
Istotne jest, aby matka szczenięcia miała prawidłowo rozwinięty instynkt macierzyński, a ono samo wzrastało w optymalnych, naturalnych warunkach. Szczególną uwagę powinien zwracać na to kupujący, który w przyszłości zamierza pracować z psem albo wykorzystać go do hodowli.

Faza socjalizacji - między 3 a 16, najpóźniej 20 tygodniem życia

Podczas następnych tygodni york ma szczególnie wyraźną zdolność do nauki. Ten okres można podzielić na dwa etapy - czas spędzony u hodowcy i czas po odebraniu szczeniaka przez nowego właściciela.

Galeria zdjęć