legowiska dla psów

Informacje » Ciąża u yorka

W pierwszych dniach po kopulacji suka ma wzmożony apetyt i tyje, a jej włos staje się mocno błyszczący. W piątym tygodniu ciąży widać już zaokrąglenie boków, w szóstym sutki są nabrzmiałe i zaróżowione, a suka staje się ociężała i ostrożna w ruchach. Pod koniec ciąży zaczyna umiarkowanie gubić sierść. Utrata dużej części sierści jest objawem niedoboru witamin i soli mineralnych.

Ciąża trwa przeciętnie 63 dni, z odchyleniami od 58 do 66 dni. Jeżeli w miocie jest tylko jeden szczeniak, jest to zawsze dłużej niż 63 dni. Przedłużenie ciąży ponad 66 dni należy uznać za objaw chorobowy. Przyczyną może być brak skurczów porodowych lub nienormalnie duży płód. Pomóc tu może tylko lekarz. Tabela 4 ułatwi hodowcy ustalenie dnia porodu (ułożono ją dla 63-dniowej ciąży i przyjęto, że luty ma 28 dni).
Jeśli poród następuje przed 63 dniem, określamy go jako wczesny, gdy młode są zdolne do życia, lub jako poronienie, kiedy rodzą się niezdolne do życia. Przyczyną przyśpieszenia porodu mogą być zawarte w pokarmie substancje wywołujące skurcze macicy, podawanie pokarmu spleśniałego lub zgniłego, choroba suki związana z zakłóceniem obiegu krwi lub z wysoką gorączką, gwałtowne oziębienie ciała (np. kąpiel suki w rzece), urazy brzucha (wskutek uderzenia, wstrząsu) lub duży wysiłek fizyczny. Poronienie przebiega na ogół szybko; zdarza się nawet, że nie zostaje dostrzeżone przez hodowcę, tym bardziej że suka często zjada błony płodowe i płód.

W drugim okresie ciąży suce nie należy pozwalać skakać, dużo biegać, trzeba chronić ją przed wstrząsami itp. Nie powinna też gryźć się z innymi psami ani bawić się z nimi.
Czasem u suk nie pokrytych występuje tzw. ciąża rzekoma. Hormony płciowe produkowane w okresie cieczki w zwiększonej ilości wywołują niekiedy pewne objawy podobne do oznak ciąży. W dziewiątym tygodniu po cieczce np. pojawia się w nabrzmiałych sutkach mleko, suka szykuje sobie legowisko i w ogóle zachowuje się tak, jakby miała się szczenić. Stan ten mija, ale zwierzę może cierpieć na bóle sutków i usiłować sobie ściągać z nich mleko. Grozi to zapaleniem sutków, radzimy więc robić suce okłady z Altacetu (przepis na opakowaniu), ograniczyć jej ilość białka oraz płynów w pokarmie.


Galeria zdjęć